Přestože mnozí čeští diváci se s polským režisérem Pawlem Pawlikowským seznamují teprve skrze jeho film Ida, který se nyní hraje v tuzemských kinech, autora mohou znát již z přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Tehdy původně amatérský dokumentarista Pawlikowski přijel do Prahy oficiálně proto, aby natočil film o městských divadlech. Nakonec odsud ale odvezl dokument o Václavu Havlovi, jenž hrál vzápětí roli při československých prezidentských volbách.

"Během dne jsem natáčel a večer jsem potají navštěvoval Havla na Engelsově nábřeží," vysvětlil HN Pawlikowski, kterého v bytě na nábřeží, dnes známém jako Rašínovo, prý fascinoval okruh Havlových lidí.

"Pro mě to byli úplní hrdinové. Připadalo mi, že nemají žádnou podporu veřejnosti. V době, kdy jsem s nimi natáčel, to vůbec nevypadalo, že dojde k pádu komunismu."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.