Ani v jedenadevadesáti letech nepřestává Stan Lee rozšiřovat komiksové impérium značky Marvel Entertainment, kterou vybudoval.

Tvůrce komiksových řad se Spider-Manem či Avengers, podle kterých se v poslední dekádě natočily velkorozpočtové filmy, se ale dnes soustředí hlavně na dětské čtenáře.

Skrze svoji značku Stan Lee’s Kids Universe vydává knihy, produkuje televizní seriály a pracuje na digitálních platformách, píše agentura Reuters.

Do světa Leeových hrdinů pro dětské čtenáře nejnověji vstoupil drzý modrý dinosaurus Dex T-Rex, který sice rád ničí vše kolem sebe, ale když začne ubližovat druhým, dostane od života důležitou lekci.

Knihu nazvanou Dex T-Rex: Zlobivý malý dinosaurus ilustrovala Katya Bowserová, určená je dětem mladším deseti let.

"Děti v tomto věku si užijí každý příběh, ve kterém se děje něco zajímavého. Takový příběh je ale tím lepší, čím víc do něj můžete dostat morálky," řekl Lee, když knihu minulý víkend podepisoval v Los Angeles.

"Snažím se to dělat tak, aby to bylo zábavné, abych jen nepoučoval."

Na Leeovu autogramiádu dorazilo přes sto lidí včetně spousty mladších fanoušků. Ty si Lee získal poté, co Marvel, vlastněný firmou Disney, vyprodukoval velkorozpočtové filmy Kapitán Amerika, Thor či naposledy Strážci Galaxie. Jedenadevadesátiletý Lee má ve všech těchto filmech drobnou roli.

"Ty filmy jsou úspěšné, a tak mě spousta lidí zná. Kdykoliv tedy napíšu novou knihu, jsou ochotni to s ní zkusit," dodává Lee.

Ani Lee nepopírá nový trend, kdy se v komiksech a filmech Marvelu namísto mužských protagonistů začínají objevovat ženy. Letos v říjnu Marvel představí například ženskou představitelku superhrdiny Thora.

Sám Lee sice ve svých knihách pro děti využívá zvířecích postav, "jinak v nich ale máme zastoupeny všechny lidské typy," dodává.

A také hrdiny nynějších dětských knih by Lee rád převedl na filmové plátno či televizní obrazovky. Jeden projekt už má na příští rok rozpracovaný. "Příběhy, které se snažím vyprávět, vždy někomu přišly zajímavé, provokativní či dostatečně vzrušující, aby se jimi dál zabýval," říká autor.

A dodává, že se těší na příští disneyovské adaptace postav od Marvelu, kterými do roku 2019 budou například Doctor Strange, Černý panter nebo Ant-Man.

Právě filmová adaptace Ant-Mana, v níž si zahraje Michael Douglas, přijde do českých kin již příští rok v červenci.

Související