Americkou televizní cenu Emmy za nejlepší komedii si odnesl seriál Taková moderní rodinka, prestižní ocenění získal již popáté za sebou. V kategorii nejlepší dramatický pořad pak uspěl seriál Perníkový táta.

Ceny Emmy, které jsou považovány za obdobu filmových Oscarů, se předávaly v Nokia Theatre, které se nachází v Los Angeles.

Slavnostní ceremoniál, který probíhal středoevropského času v noci z pondělí na úterý, trval tři hodiny.

Taková moderní rodinka slavila úspěch i v dalších kategoriích. Nejlepším hercem ve vedlejší roli v komediálním seriálu se stal Ty Burrell, který v Takové moderní rodince hraje dětinského otce rodiny Phila. Za režii pak získala Emmy Gail Mancusová.

Perníkový táta získal celkem pět cen, zabodoval také v kategorii nejlepšího herce, v níž cenu převzal Bryan Cranston. V dramatu také uspěli v nejlepších vedlejších rolích Aaron Paul a Anna Gunnová.

“Tohle je skvělá doba na práci v televizním průmyslu,” řekl při přebírání ceny autor seriálu Vince Gilligan. Totéž během předávání poznamenal i moderátor Seth Meyers, podle kterého nyní televize zažívá svůj zlatý věk.

Nejlepší herečkou v dramatickém pořadu se pak stala Julianna Marguliesová za roli v seriálu Dobrá manželka.

Deník New York Times poznamenává, že hlavní ceny si tak rozdaly tradiční televizní seriály, zatímco platformy typu Netflix, z nichž vzešel například seriál House of Cards, se neprosadily.

Na pódiu se také objevila řada těch, kteří nedávno získali Oscary. Například herec Matthew McConaughey, nedávno oceněný Oscarem za výkon ve filmu Klub poslední naděje, byl nominován za roli v seriálu Temný případ. O televizní Emmy usilovala také oscarová vítězka Julia Robertsová.

V kategorii nejlepší režie minisérie, televizního filmu nebo dramatického speciálu uspěl Adam Bernstein s kriminálním dramatem Fargo.

Jim Parsons získal za roli geniálního vědce Sheldona Coopera v seriálu Teorie velkého třesku svou čtvrtou televizní cenu Emmy v kategorii nejlepší herec komediálního seriálu. Stalo se tak pár týdnů poté, co Parsons spolu s dalšími herci podepsal smlouvu, která mu za každý další díl seriálu přinese 1 milion dolarů.

V ženské kategorii prestižní ocenění získala za výkon v seriálu Viceprezident(ka) Julia Louisová-Dreyfusová. Ta má na kontě již pět cen Emmy, v kategorii vyhrála potřetí za sebou.

Emmy za nejlepší scénář pro minisérii, televizní film nebo dramatický speciál získal Stephen Moffat za třetí díl třetí série Sherlocka s názvem Poslední přísaha. Za tento díl byl oceněn i Martin Freeman jako nejlepší herec ve vedlejší roli v minisérii nebo televizním filmu a Benedict Cumberbatch jako nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu.

Allison Janneyová si odnesla cenu za roli babičky v seriálu Mom (Mamka) jako nejlepší herečka ve vedlejší v komediálním seriálu.

Předávání ocenění se tradičně odehrávalo v žertovném duchu, herci ale zvážněli, když došlo na vzpomínku na zemřelého amerického herce Robina Williamse.

"Rozesmával nás, a to hodně. Pokaždé, když jsme ho viděli," řekl herec Billy Crystal v části večera věnované vzpomínce na osobnosti filmového průmyslu, které zemřely v uplynulém roce. "Robin Williams, to je pojem," dodal.