Chystaný pátý díl velkorozpočtové filmové ságy Piráti z Karibiku se natočí v Austrálii. Producenty k rozhodnutí přiměly tamní filmové pobídky.

Australská vláda v pondělí schválila, že štábu vyčlení prostředky ve výši 426 milionů českých korun. Filmaři je dostanou zpět poté, co tuto částku během natáčení v Austrálii utratí.

“Je nám potěšením oznámit, že Disneymu vyjdeme vstříc při natáčení Pirátů z Karibiku 5,” potvrdil australský ministr kultury George Brandis.

Podle časopisu Hollywood Reporter původně producentská společnost Walt Disney Pictures chtěla, aby jí australské ministerstvo kultury na Piráty z Karibiku 5 postoupilo slíbené pobídky na jiný snímek. Tím měla být filmová adaptace Vernova románu Dvacet tisíc mil pod mořem, kterou se chystal natočit David Fincher.

Od chvíle, co režisér od projektu odstoupil, se ale hledá jeho náhrada, a Disney tudíž nemá, jak peníze v Austrálii čerpat.

Firma proto doufala, že by přislíbené pobídky využila právě na Piráty z Karibiku 5. Protože jejich rozpočet má být vyšší, dle odhadů nad 4,2 miliardy korun, společnost chtěla dostat zpět až 30 procent proinvestovaných nákladů.

Australská vláda na částečné zvýšení pobídek kývla, odsouhlasených 426 milionů korun ale stále nepředstavuje 30 procent rozpočtu, o něž usiloval Disney, tvrdí podle svých zdrojů Hollywood Reporter.

Podle australského deníku The Queensland Times situaci navíc komplikovaly nedávné spory o možném zvýšení daní, které by filmaři pocítili.

Nyní má ale Disneyho studio vratku slíbenou a může začít s natáčením.

Piráti z Karibiku 5, v nichž hlavní roli opět ztvární Johnny Depp, vzniknou zřejmě v australských filmových studiích Village Roadshow.

Do kin snímek přijde v roce 2017, tedy celých šest let po zatím posledním čtvrtém dílu.

Související