Americký herec a režisér George Clooney natočí film o nedávné kauze anglických bulvárních novin, které odposlouchávaly tamní přední politiky.

Napsala to agentura Reuters s odvoláním na firmu Sony Pictures, jež snímek zprodukuje.

Film nazvaný Hack Attack vznikne adaptací stejnojmenné knihy novináře Nicka Daviese, jenž coby redaktor britského listu Guardian šest let pátral, jak britský bulvár nelegálně odposlouchával hlasové schránky členů anglické královské rodiny a celebrit. Knihu o tom Davies vydal letos 12. srpna.

“Ten příběh má v sobě všechno, lži, korupci i vydírání odehrávající se mezi nejvyššími patry anglické politiky a největšími londýnskými novinami. A hlavně je pravdivý,” uvedl Clooney, jenž autora knihy Daviese chválí za hrdinství a zarputilou práci.

“Jako syn novináře se Clooney o tuto branži dlouhodobě zajímá, jak dokázal už snímkem Dobrou noc a hodně štěstí,” připomněl producent Michael De Luca.

Narážel na Clooneyho filmový režijní debut, jenž vyprávěl o sporu komentátora americké stanice CBS se senátorem Josephem McCarthym v padesátých letech. Clooney byl za film roku 2005 nominován na Oscara.

Informace o tom, že bulvární listy své informace získávají z nelegálně odposlouchávaných hlasových schránek, se na veřejnost dostaly roku 2011. Stalo se tak po epizodě, kdy novináři smazali hlasovou schránku pohřešované třináctileté školačky. Ta byla později nalezena mrtvá.

Mediálního magnáta Ruperta Murdocha odhalení roku 2011 přiměla k tomu, aby po 168 letech ukončil vydávání svého bulvárního listu News of the World. Musel také opustit od zamýšlené koupě televize BSkyB, za níž chtěl dát 12 miliard dolarů.

V důsledku skandálu bylo zatčeno několik britských novinářů včetně někdejší šéfredaktorky listu Rebeky Brooksové. Z funkce musel odstoupit též Andy Coulson, bývalý zaměstnanec bulvárního listu a pozdější mluvčí premiéra Davida Camerona.

Clooneyho film se podle Sony Entertainment, jež o pozici na filmovém trhu zápasí s Murdochem vlastněnou společností 21st Century Fox, začne natáčet v příštím roce.

Snímek bude Clooney financovat se svým kolegou Grantem Heslovem skrze společnost Smokehouse.

Ta se podílela již na oscarovém filmu Argo či nedávném válečném dramatu Památkáři.

Související