Pravděpodobně devět z deseti učitelů české literatury a výtvarné výchovy by ještě dnes řeklo svým žákům, že Josef Čapek zahynul v německém koncentráku Bergen-Belsen, když tábor na konci války postihla epidemie tyfu.

Možná ale Čapek válku přežil – přinejmenším o tři dny, kdy byl naposledy viděn českým tlumočníkem britské armády.

Režisér Josef Císařovský tuhle hypotézu rozvíjí ve svém novém dokumentárním filmu Ztracen 45. Vychází v něm z knihy vzpomínek Čapkovy manželky Jarmily, vydané poprvé v roce 1998 nakladatelstvím Torst, 36 let po její smrti.

"Okrajová" kniha, byť se týká jednoho z dnes nejoceňovanějších českých malířů, do všeobecného povědomí nezasáhla.

Fakta o tom, že se Jarmila Čapková na základě věrohodného svědectví, které jí tlumočil hudebník a divadelník E. F. Burian, vydala v letech 1945 a 1947 s nadějí pátrat po osudu manžela do rozbombardovaného Německa, zapadla.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.