Autoři populárního amerického politického seriálu House of Cards budou zřejmě muset hledat nové místo k natáčení. Zákonodárci státu Maryland na východním pobřeží Spojených států, který pobídky pro filmovou a televizní tvorbu poskytuje formou daňové úlevy, totiž spočítali, že od roku 2012 takto kvůli natáčení seriálu House of Cards přišli o 60,2 milionu dolarů. Celkem stát na úlevách pro filmaře přišel o 62,5 milionu dolarů, zbylou částku obdrželo HBO za natáčení seriálu Veep.

Zákonodárci v úterý oznámili, že daňové úlevy poskytované filmovým a televizním štábům podle nich státu nepřínáši téměř žádný dlouhodobý ekonomický zisk. Maryland je navíc v dluzích, příští rok očekává schodek až 600 milionů dolarů. Proto zákonodárci hledají, kde by mohli zadlužení zmírnitl „Jakmile natáčení končí, mizí také veškeré pozitivní ekonomické dopady, které mělo,“ stojí ve zprávě, z níž citoval deník Washington Post. Podle něj chtějí zákonodárci Marylandu nadále podporovat daňové úlevy pouze těm společnostem, které na rozdíl od filmových a televizních štábů – zaměstnávajících pracovníky pouze na dobu natáčení – vytvoří dlouhodobá pracovní místa.

„Během posledních tří let jsme byli věrnými partnery státu Maryland a utratili jsme v něm téměř 200 milionů dolarů,“ reagovala Susie Aronsová, mluvčí společnosti Media Rights Capital, jež za seriálem House of Cards stojí.

Mluvčí HBO, jež v Marylandu natáčí seriál Veep, zase uvedl, že ke zprávě se nemůže vyjádřit, dokud ji důkladně neprosudoval. „Zdá se ale, že možná bere v potaz jen daňové příjmy a nebere ohled na sekundární výdaje, například na ubytování v hotelu, poplatky za natáčecí lokace, jídlo, plyn, šaty či řemeslnické práce,“ řekl mluvčí HBO. Ta prý v Marylandu natáčí dlouhodobě a doufá, že bude moci natáčet i dál.

Související