Šest nominací na Ceny české filmové kritiky, které se budou předávat 24. ledna v pražském divadle Archa, získal snímek režiséra Petra Václava Cesta ven. Debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři má pět a snímek Andrey Sedláčkové Fair Play čtyři nominace, oznámila za organizátory Uljana Donátová. Všechny tři jmenované tituly se dostaly do prestižních kategorií Nejlepší film, Nejlepší režie a Nejlepší scénář.

Cesta ven režiséra Petra Václava je dramatickým příběhem mladé Romky, která hledá východisko ze života ve vyloučené komunitě. Fair Play v režii Andrey Sedláčkové se vrací k tématu zneužívání dopingu v socialistickém sportu. Mádlův film Pojedeme k moři je pak nahlédnutím do zdánlivě idylického světa dětí, do nějž nepříjemně zasahují tajemství dospělých.

O nejlepším dokumentu se rozhodne mezi filmy Gottland, který tvoří pět snímků režisérských nadějí z pražské FAMU, K oblakům vzhlížíme v režii Martina Duška a Magický hlas rebelky z dílny ikony českého dokumentu Olgy Sommerové. Cenu RWE pro objev roku mají šanci získat herec Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista za film Pojedeme k moři, hlavní představitelka filmu Cesta ven Klaudia Dudová a scenárista a režisér Tomáš Pavlíček za originální celovečerní debut Parádně pokecal. Po jedné nominaci si odnesly další snímky především díky hereckým výkonům - například Tatiany Vilhelmové v hořké komedii Díra u Hanušovic.

"Vyrovnanost letošních Cen české filmové kritiky se promítla do nominací za mužský herecký výkon, kde je díky rovnosti hlasů dokonce pětice nominovaných. Bolek Polívka za film Andělé všedního dne, Matěj Hádek v love story Pohádkář, Martin Finger v černé komedii Krásno, Ondřej Nosálek v romanci MY 2 a Petr Šimčák za film Pojedeme k moři," dodala pořadatelka Donátová.

Jednu nominaci mají i filmy Hany a Místa díky kameramanům Martinu Žiaranovi a Jaromíru Kačerovi.

Ceny české filmové kritiky uvede v Arše už podruhé moderátor Václav Moravec, samotné ceny se budou předávat popáté. Ceremoniál divákům zprostředkuje v přímém přenosu kanál ČT2. Ceny uděluje profesní organizace filmových novinářů a publicistů, hlasování probíhá dvoukolově.

Související