Světovou premiérou filmu Nobody Wants The Night, v němž hraje Juliette Binocheová, příští měsíc začne již pětašedesátý ročník filmového festivalu Berlinale. Ten patří k nejprestižnějším na světě. V pátek pořadatelé oznámili, že letos promítnou okolo čtyř set filmů.

Nobody Wants The Night, jejž natočila španělská režisérka Isabel Coixetová a ve kterém dále účinkují Gabriel Byrne či Rinko Kikuchiová, vypráví o statečných ženách a ambiciózních mužích, kteří se roku 1908 ocitli v Grónsku. Snímek bude soutěžit o hlavní festivalovou cenu, takzvaného Zlatého medvěda, společně s dvaadvaceti dalšími filmy. „Je nám potěšením zahájit letošní Berlinale právě filmem Nobody Wants The Night,“ uvedl ředitel festivalu Dieter Kosslick. „Coixetová natočila úchvatný a vnímavý portrét dvou žen, které musejí čelit extrémním podmínkám.“

Na Berlinale to bude již sedmý promítaný film režisérky Coixetové, která roku 2009 zasedla také ve festivalové porotě. Cenu vyhrála dvakrát – roku 2008 Zlatého medvěda za film Umírající zvíře, roku 2003 pak Stříbrného medvěda za snímek Můj život beze mne. Také herečka Juliette Binocheová je na Berlinale častým hostem, přijela sem roku 2001 s filmem Čokoláda či o devět let dříve s titulem Milenci z Pont-Neuf. V roce 1997 na festivalu převzala cenu pro nejlepší herečku za výkon v Anglickém pacientovi. Ten jí později vynesl i Oscara.

Berlínský festival patří k nejstarším filmovým přehlídkám na světě a hrdě navazuje na tradici, k níž patří i promítání politicky angažovaných snímků. V posledních letech však Berlinale také sklízí kritiku za údajný příklon k Hollywoodu a příliš okaté promenády na červeném koberci.

Letošní ročník, jenž se uskuteční mezi 5. a 15. únorem, opět zahájí filmovou festivalovou sezonu. V hlavní soutěži se na Berlinale dále objeví snímky 45 Years od britského režiséra Andrewa Haigha, film Als wir träumten od Němce Andrease Dresena či Knight of Cups od amerického režiséra Terrence Malicka. Adaptace románu Padesát odstínů šedi, v níž hrají Jamie Dornan a Dakota Johnsonová, se na Berlinale bude promítat mimo hlavní soutěž.

V minulosti se několikrát stalo, že filmy, jejichž projekcemi festival začínal, komerčně či umělecky propadly. To však nebyl případ loňského Grandhotelu Budapešť, který na přehlídce získal cenu Stříbrný medvěd a shodou okolností tento pátek obdržel jedenáct nominací na britské filmové ceny BAFTA.

Předsedou letošní poroty Berlinale bude americký režisér Darren Aronofsky, z poslední doby například autor filmu Černá labuť. Vloni na festival přijelo 3700 novinářů z 81 zemí světa. Na filmový trh, jenž je k Berlinale přidružen, se pak akreditovalo 8400 profesionálů z branže. Celkově festival roku 2013 přivítal 490 tisíc návštěvníků.

Související