Vítězem Cen české filmové kritiky je sociální drama Petra Václava Cesta ven. Bylo oceněno jako nejlepší film a dále pak za nejlepší režii a scénář. Cenu za herecký výkon si odnesla neherečka Klaudia Dudová, tedy představitelka hlavní role v tomto dramatickém příběhu o hledání nových životních jistot. Ceny byly předány v sobotu večer v pražském Divadle Archa.

Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za originální příběh o vyznavačích tuningu nazvaný K oblakům vzhlížíme. Loni v říjnu film zvítězil v soutěži Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Martin Finger v černé komedii Krásno debutujícího režiséra Ondřeje Sokola. Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za snímek Místa.

Cenu RWE pro Objev roku si odnesl Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři. Podle svých slov cenu nečekal, byl překvapen a o to víc šťasten. "Chápu, že jsem objeven v jiné profesi, ale nemohu si na to zvyknout. Při natáčení jsem objevil, že nervy pracují, a zažíval jsem všechny vedlejší účinky stresů," řekl.

Jako herec Mádl zazářil díky komedii Karla Janáka Snowboarďáci a přes role v dalších komediích začalo být jasné, že jeho přirozený herecký talent má na závažnější úlohy. Prokázal to ve filmech Tomáše Vorla Gympl a Vejška nebo v romantickém válečném dramatu Milana Cieslara Colette. Mádl se také nikdy netajil tím, že film ho zajímá i z druhé strany kamery – proto tak cílevědomě směřoval ke svému autorskému debutu Pojedeme k moři. Na herectví ale nezanevřel.

"Čekají mě dva filmy, Den štěstí s Ivanem Fílou a nový film Miloslava Šmídmajera," komentoval to Mádl, který se chce věnovat především psaní. Má už delší dobu napsaný scénář, pro který shání možnost realizace. A další je prý ve stádiu příprav. Jevištní debut si jako herec odbyl v roce 2010 v pražském Divadle Na zábradlí. Premiéra hry Podivný případ se psem, v níž vytvoří hlavní roli matematického génia a autisty, se podle něj v Divadle Kalich objeví letos na podzim.

Ceny české filmové kritiky se udělovaly popáté. Moderátorem přímého přenosu na programu ČT2 byl Václav Moravec. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 51 novinářů, posuzovali 30 hraných filmů a třiadvacet celovečerních dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2014 a vyhověly pravidlům.

Nejvyšší počet nominací - šest - měla právě Václavova Cesta ven. Naprázdno vyšly snímky Pojedeme k moři (pět nominací) a Fair Play (čtyři nominace), stejně jako filmy Díra u Hanušovic, Andělé všedního dne, Pohádkář a My 2, nominované jednou.

"Konkurenční" ceny České filmové a televizní akademie Český lev se budou předávat 21. února. Nejvíce nadějí mají filmy Fair Play, Díra u Hanušovic, Cesta ven, Tři bratři a Pojedeme k moři. Jejich nominace jsou ve všech hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii i scénář.

Související