Podivný, ale dojemný příběh o středoškolském amatérském filmaři, jeho příteli a spolužačce, která trpí rakovinou, v noci na neděli vyhrál filmový festival Sundance. Snímek nazvaný Me and Earl and The Dying Girl získal na závěrečném večeru 31. ročníku festivalu cenu diváků i ocenění hlavní poroty, jak informovala agentura AP.

Režisér filmu Alfonso Gómez-Rejón, jenž předtím natočil jen jeden snímek, cenu věnoval všem filmařům a umělcům ze svého rodného městečka Laredo ve státě Texas. „Zejména bych ale chtěl poděkovat celému štábu a všem hercům,“ vzkázal režisér, jenž do snímku obsadil herce Thomase Manna, R. J. Cylera, Olivii Cookeovou či Connie Brittonovou. „Tento film je o vyrovnávání se s tím, o co přicházíme. Zároveň je poctou mému otci. Snažili jsme se s humorem oslavit celý jeho život,“ dodal režisér. Distribuční práva na film již zakoupila společnost Fox Searchlight.

Cenu pro nejlepší režii získal Robert Eggers s hororovým snímkem The Witch, odehrávajícím se v Nové Anglii v 17. století. Titul byl podle agentury AFP jedním z nejsledovanějších filmů festivalu, podobně jako drama z hiphopového světa nazvané Dope.

Cenu poroty pro nejlepší americký dokumentární film získal snímek The Wolfpack. Režisérka Crystal Moselleová v něm vypráví o šesti teenagerech z newyorské Lower East Side, kteří se místo školy vzdělávali doma a žili v izolaci od okolního světa. Jejich jediným stykem s realitou bylo sledování filmů typu Harryho Pottera či Tarantinových Gaunerů, na něž si děti poté hrály. „Nejdříve jsem tyto děti stalkovala na ulici a dnes jsem tady,“ kvitovala režisérka, která se prý za dětmi jednou rozběhla na ulici, když kolem ní prošly. V bytě, ze kterého se 15 let nevyhodil jediný předmět, režisérka s dětmi natáčela čtyři roky.

Cenu za režii amerického dokumentu dostal Matthew Heineman se snímkem Cartel Land, vyprávějícím o drogových válkách v Mexiku.

Sundance ale tradičně uděluje i ocenění pro filmaře mimo Spojené státy. Tu pro nejlepší drama obdržel skotský režisér John Maclean za westernový film Slow West, vyprávějící o mladíkovi, jenž v 19. století cestuje ze Skotska až do amerického Colorada za ženou, kterou miluje. „Chtěl bych poděkovat svému otci za to, že mě jako malého brával na westerny,“ uvedl režisér Maclean. Ten do svého snímku obsadil i populárního herce Michaela Fassbendera.

Světovou cenu pro nejlepší dokument obdržel film The Russian Woodpecker, jenž vypráví o havárii jaderné elektrárny Černobyl v roce 1986 a kritizuje nynější ruský režim Vladimira Putina. Ústřední postavou filmu je mladý ukrajinský multimedální umělec, jenž v Černobylu vyrůstal a dodnes je tímto místem fascinován.

Ve filmu chlapec zkoumá opuštěnou sovětskou radarovou stanici Duga v Černobylu a také hovoří s někdejšími představiteli sovětského režimu, aby si ověřil svoji konspirační teorii. Zároveň prožívá události nynější revoluce na Ukrajině. „Nemyslím si, že bychom dovedli Rusko zastavit bombami, ale s trochou umění a pravdy věci můžeme změnit,“ řekl při přebírání ceny režisér filmu, Američan Chad Garcia.

Závěrečný ceremoniál festivalu ve městě Park City, kde se festival koná, trval okolo dvou hodin. Moderovala jej bavička Tig Notarová, která na Sundance sama uvedla svůj dokumentární snímek Tig. Publiku řekla, že na festivalu v 90. letech pracovala jako dobrovolnice.

Agentura AFP připomíná, že cena ze Sundance vítězům často otevírá dveře do Hollywoodu. Vloni na festivalu zvítězil film Whiplash, jenž je aktuálně nominován na pět Oscarů.