Restaurovaný loutkový film Staré pověsti české od Jiřího Trnky, retrospektiva režisérky Věry Chytilové v Londýně či uvedení nikdy nespatřených záběrů z Pražského povstání patří mezi hlavní projekty Národního filmového archivu v letošním prvním pololetí. Ve středu to řekl generální ředitel NFA Michal Bregant.

Londýnská retrospektiva připomene rok od úmrtí Věry Chytilové. "Začne 1. března, zahrne 13 filmů a doplní ji výstava z pozůstalosti kameramana Jaroslava Kučery," podotkl Bregant. Britské vydavatelství Second Run vydá čtyři snímky Chytilové na DVD. Budou se prodávat i během ozvěn přehlídky v Glasgow, Edinburghu a Manchesteru. Další retrospektivy se uskuteční v Basileji, Mnichově, Paříži a Limě.

Projekt digitalizace Trnkova barevného snímku Staré pověsti české z roku 1952, který získal Stříbrného lva v Benátkách i Velkou cenu v Montevideu, financuje ministerstvo kultury a Plzeň. Archiv je zodpovědný za organizační zajištění a poskytuje historický výzkum a přípravu materiálů. "Tato práce představuje částku přesahující 300 tisíc korun. Vložili jsme ji do každého projektu digitálního restaurování, který zatím v Česku proběhl," řekl Bregant.

Podle ředitelky sekce audiovizuálních sbírek Anny Batistové se restaurování uskuteční pod dohledem odborníků z NFA v laboratoři v Budapešti, která zvítězila v mezinárodní soutěži o tuto zakázku. "Výsledkem bude digitální podoba Trnkova filmu v nejvyšších současných standardech určená k distribuci v kinech. Výsledky historického výzkumu, který je pro každý takový zásah nezbytný, shrne kniha, kterou v Plzni představíme," dodala. Trnkův loutkový snímek bude mít premiéru koncem dubna na plzeňském Finále.

Začátkem května uvede NFA v Ponrepu premiéru unikátních záběrů Pražského povstání, které na 8mm film amatérsky natočil Václav Kostelecký. Ten žil v letech 1913 až 1982. "Digitalizovaná podoba jeho záběrů, v nichž se objeví i vysvětlující mezititulky ručně psané autorem, obohatí speciální program k výročí Pražského povstání," řekla Batistová.

NFA si musí více než polovinu svého rozpočtu vydělat vlastní činností. Proto například disponuje s filmy uvedenými do kin do roku 1964. Od května 2014 obchoduje i s filmy Státního fondu kinematografie z let 1965-1991. Z toho odvedl fondu kinematografie 35 milionů korun. Jedním z předpokladů obchodního úspěchu je podle Breganta dostupnost filmů ve vysokém standardu televizního vysílání, takzvané HD kvalitě.

"Díky tomu poskytujeme starší české filmy televizím či festivalům a přehlídkám, aniž bychom museli sahat na negativy. Letos rozšíříme jejich nabídku o dalších 70 titulů," dodal Bregant, podle něhož archiv loni do péče o audiovizuální sbírky investoval 18 milionů korun.

Související