Ve věku devětapadesáti let zemřel australský držitel Oscara Andrew Lesnie, známý jako kameraman filmové ságy Pán prstenů. Informovala o tom BBC, podle níž Lesnie v pondělí zesnul zřejmě na infarkt. Jeho posledním snímkem zůstává letošní Cesta naděje, kterou coby svůj režijní debut natočil novozélandský herec Russell Crowe.

Rodák z australského Sydney Lesnie u filmu poprvé pracoval roku 1978, kdy dělal asistenta kamery nízkorozpočtového hororového snímku Patrick. Krátce poté, co dokončil australskou filmovou školu, nastoupil do televize ABC a roku 1980 pořídil dokumentární snímek o návratu Arnolda Schwarzeneggera k bodybuildingu.

V osmdesátých let Lesnie natáčel především videoklipy například pro kapely INXS či UB40.

Do světa filmů prorazil až díky australskému režisérovi Georgi Millerovi, pro nějž při natáčení Šíleného Maxe 2 pořídil dokumentární film o filmu. Miller si jej oblíbil a v letech 1995 a 1998 Lesniemu svěřil dva australské komediální snímky o mluvícím praseti Babe. A právě ty udělaly dojem na Petera Jacksona, jenž tou dobou začal přemýšlet nad trilogií Pán prstenů.

„Do té doby jsem s ním nikdy nemluvil, ale přišlo mi, že filmy o praseti Babe natočil úžasně. Tím, jak svítil proti kameře a pracoval se sluncem, navozoval skoro magický dojem,“ řekl Jackson v rozhovoru.

„Když jsme začátkem roku 1999 začali dávat dohromady štáb pro Pána prstenů, věděl jsem, že potřebuji novozélandského nebo australského kameramana. V každé zemi se filmy natáčí trochu jinak a já jsem chtěl někoho, kdo mi bude rozumět,“ dodal režisér.

Lesnie pak s Jacksonem spolupracoval dvanáct let. Trilogii Pán prstenů pro něj natočil na kamery Arriflex a Arricam, následnou trilogii Hobit už na přístroje značky Red Digital ve 3D a při nezvyklých 48 snímcích za vteřinu, tedy dvojnásobném počtu, než je u filmu běžné. Pro Jacksona též Lesnie nasnímal remake King Konga a kriminální drama Pevné poutu z roku 2009.

Oscara získal roku 2002 za kameru prvního dílu Pána prstenů. „Ať budete natáčet cokoliv, hlavně nenatáčejte trilogii,“ žertoval Lesnie ve svém oscarovém projevu. Tentýž rok jej do své síně slávy uvedla Australská kameramanská společnost.

V posledních letech stál Lesnie za kamerou filmu Zrození Planety opic či snímku Já, legenda s Willem Smithem. Natočil také Posledního vládce větru režiséra M Night Shyamalana.

Související