Na Cenu Pavla Kouteckého je letos nominováno šest filmů, které veřejnost uvidí i v rámci speciální akce v podzemí bývalého Stalinova pomníku. Porota do nynějšího ročníku vybírala z celkem 105 přihlášených titulů vyrobených v české produkci nebo koprodukci za dané období v uplynulém roce. Vloni bylo přihlášených snímků 96. Vítěz ceny bude vyhlášen 8. června v pražském Divadle Archa, jak oznámila mluvčí přehlídky Martina Chvojka Reková.

Finále 9. ročníku bude patřit Jiřímu Stejskalovi s filmem Jáma, Rozálii Kohoutové se snímkem Jenica & Perla, Martinu Duškovi s filmem K oblakům vzhlížíme, Jaroslavu Kratochvílovi s dokumentem Lovu zdar!, Janě Ševčíkové se snímkem Opři žebřík o nebe a Martinu Štrbovi s dokumentárním projektem nazvaným Vlna vs. břeh.

"Organizátoři promítnou veřejnosti všechny nominované tituly v rámci Kina Ceny Pavla Kouteckého 2015. Projekce odstartují speciální akcí v bunkru pod kyvadlem na Letné ve čtvrtek 28. května v 19 hodin. Součástí programu bude odpolední komentovaná prohlídka podzemí bývalého Stalinova pomníku a od 22 hodin afterparty," uvedla mluvčí v narážce na nedávno otevřený klub, jenž nese název Stalin.

Podle členky poroty Radky Denemarkové byly do nominací vybrány filmy, které netrpí manýrismem, prázdnou filmovou dovedností a manipulativním obrazovým vyprávěcím umem. "Kritéria výběru určují zásady, které Pavel Koutecký zastával v životě i práci: profesionální úroveň všech složek filmové řeči, respekt ke každému člověku a absence manipulace," vysvětlila spisovatelka a literární kritička Denemarková.

Ta porotě zasedla s fotografem Tonem Stanem, ředitelem Divadla Archa Ondřejem Hrabem, Ondřejem Kamenickým z festivalu Jeden svět a Štěpánkou Korytovou z okruhu přátel Pavla Kouteckého. Cena je spojena s finanční odměnou 100 tisíc korun.

Nominované filmy bude možné zhlédnout v Praze v kině Světozor a v Letenských sadech, v Hradci Králové v Biu Central, v Plzni v Café Restaurantu Kačaba a v Ústí nad Labem v kině Hraničář od 28. května do 6. června.

"Nominační projekce spojujeme i s příjemnou atmosférou letního kina a mimo projekce v kině Světozor budeme opět promítat na Letné. Letos návštěvníkům otevřeme podzemní prostory opředené mýty i nedávnou historií," uvedla organizátorka Ceny Pavla Kouteckého Jarmila Poláková.

Na slavnostní večer je možné koupit lístek v pokladně Divadla Archa. Součástí večera bude představení všech nominovaných filmů a projekce krátkého dokumentu Pavla Kouteckého Indiáni, čarodějové a výtahy.

Termíny nominačních projekcí

 

Podzemí pod kyvadlem, Letenské sady, Praha 7

28. 5. / 19:00 – Lovu zdar!, rež. Jaroslav Kratochvíl, ZDARMA – nutná rezervace na cenakoutecky.cz

22:00–01:00 – afterparty v podzemí, hraje DJ Ondřej Štindl, vstupné 100 Kč

 

Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1

1. 6. / 18:30 – Jenica & Perla, rež. Rozálie Kohoutová

1. 6. / 20:45 – K oblakům vzhlížíme, rež. Martin Dušek

2. 6. / 18:30 – Lovu zdar!, rež. Jaroslav Kratochvíl

2. 6. / 20:45 – vlna vs. břeh, rež. Martin Štrba

vstupné 80 Kč

 

Containall pod kyvadlem, Letenské sady, Praha 7

4. 6. / 20:45 – K oblakům vzhlížíme, rež. Martin Dušek, ZDARMA

 

Park Letná u dětského hřiště, Praha 7

5. 6. / 21:45 – Opři žebřík o nebe, rež. Jana Ševčíková, ZDARMA

6. 6. / 21:45 – Jáma, rež. Jiří Stejskal, ZDARMA

 

Café Restaurant Kačaba, Plzeň

2. 6. / 17:00 – Vlna vs břeh, rež. Martin Štrba

2. 6. / 18:30 – Indiáni, čarodějové a výtahy, rež. Pavel Koutecký

2. 6. / 19:15 – K oblakům vzhlížíme, rež. Martin Dušek

2. 6. / 20:30 – Lovu zdar!, rež. Jaroslav Kratochvíl

 

Kino Hraničář, Prokopa Diviše 7, Ústí nad Labem

4. 6. / 18:00 – Vlna vs. břeh, rež. Martin Štrba (+ předfilm Indiáni, čarodějové a výtahy, rež. Pavel Koutecký)

4. 6. / 20:30 – Opři žebřík o nebe, rež. Jana Ševčíková

 

Bio Central, tř. Karla IV. 774, Hradec Králové

4. 6. / 20:30 – K oblakům vzhlížíme, rež. Martin Dušek (+ předfilm Indiáni, čarodějové a výtahy, rež. Pavel Koutecký)