Současná animovaná tvorba se podle porotce zlínského filmového festivalu a spisovatele, ilustrátora a tvůrce animovaných filmů Petra Síse ubírá cestou peněz. "Tady na festivalu se o tom hodně bavíme, loni se udělal jen minimální počet večerníčků. Ze zahraničí pak přijde 200 dílů a i když se to dětem třeba nelíbí, tak je to zahltí," řekl v pondělí Sís.

"Zmizel tady formát krátkometrážního filmu, jen televize dělá večerníčky. Trhá mi srdce, když slyším, že tady ve Zlíně se už moc nedělá, v Praze už také ne. Nevím, kdo to bude financovat, v zemi jako je Česká republika," podotkl.

Jedním ze zahajovacích filmů festivalu byl i nový animovaný film Malá z rybárny. "Je obdivuhodné, kolik práce do toho jde, ale když jsem pak slyšel, jak je těžké sehnat peníze, vyplatit lidi a pak čekat, jestli to někdo koupí... Nevím, kde sehnat tu podporu," poznamenal Sís. Studentů animace a nadšenců je přitom podle něj stále hodně.

Ve Zlíně coby člen mezinárodní odborné poroty pro hraný film pro děti a mládež zatím viděl šest soutěžních a tři nesoutěžní filmy, žádného jasného favorita zatím nemá. V pondělí byl, jak řekl, v šoku z ruského filmu, který se odehrává v pionýrském táboře. "Děti vlastně už ani neví, co to byli pionýři. Vše ve filmu bylo příjemné, odehrává se tam milostný příběh, všichni ale měli ty šátky. Celý film byl jako růžová minulost, ale děti v kině nadšeně tleskaly. Je to pro mě trošku kontradikce, v hlavě si to musím vyrovnat," uvedl Sís.

Na výstavě ve zlínském zámku je zastoupena také jeho tvorba – poslední kniha Pilot a Malý princ, v níž vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Kniha je součástí expozice se 130 vydáními knihy Malý princ.

"Je neuvěřitelné, kolik mutací je a jak je to mezinárodně známé," podotkl Sís, kterému nyní vychází nová knížka o zmrzlině. "Připravuji něco, ještě nevím přesně, co to bude, chtěl bych udělat nějakou formu Fausta, chtěl bych mít příběh o loutkáři a zároveň by se v té knížce odehrávala hra," řekl Sís, který patří k nejznámějším a nejúspěšnějším současným českým ilustrátorům.

Související