Vyhlašování německých filmových cen Lola v pátek v Berlíně zcela ovládl thriller Victoria. Snímek, který se v Německu začal hrát vloni v červnu, posbíral šest ocenění včetně toho pro nejlepší film.

Autorem 140minutového filmu natočeného v centru německé metropole na jeden záběr, ale na 20 různých místech, je Sebastian Schipper. Natáčet začal v půl páté ráno a pokračoval další dvě hodiny se skupinou 150 herců, šesti asistentů režie a s třemi zvukovými štáby. V pátek za to Schipper získal cenu za nejlepší režii.

Film dále posbíral ceny pro nejlepšího herce (Frederick Lau), nejlepší herečku (katalánská rodačka Laia Costa), nejlepší kameru (pětatřicetiletý Sturla Brandth Grövlen) a nejlepší hudbu (Nils Frahm).

Snímek Victoria vypráví tragický příběh nezaměstnané španělské pianistky, která uvízla v Berlíně. Cestou z večírku v techno klubu se Victoria sblíží se se čtyřmi mladými muži, s nimiž nečekaně prožije adrenalinovou noc včetně bankovní loupeže a automobilové honičky. 

"Zločin se vyplácí," podotkl režisér Schipper, když před publikem zhruba dvou tisíc lidí přebíral hlavní cenu. Ceremoniálu se zúčastnila i německá ministryně kultury Monika Grüttersová.

Film Victoria měl premiéru vloni na Berlinale, kde kameramanu Sturlovi Brandthu Grövlenovi vynesl Stříbrného medvěda za mimořádný umělecký přínos.

Časopis Hollywood Reporter ve své recenzi uvedl, že scénář Victorie měl pouze 12 stran. „Film je jednou nohou v ranku nezávislých filmů, na druhou stranu ale oslovuje i mainstreamové publikum v multiplexech,“ uvedl magazín.

Ocenění pro nejlepší dokumentární film v pátek získal oscarový snímek Citizenfour o bývalém analytikovi Americké bezpečnostní agentury Edwardu Snowdenovi. Jeho autorkou je filmařka Laura Poitrasová, která část snímku natočila v Berlíně. Tam probíhala také postprodukce. Při přebírání ceny Poitrasová vyzvala německou vládu, aby Snowdenovi nabídla azyl.

O oceněných rozhodovalo 1600 osobností německého filmového průmyslu sdružených v Německé filmové akademii. Jak uvádí agentura Reuters, filmové ceny Lola, které se udělují od roku 1951, neodměňují komerční úspěch, nýbrž kvalitní kinematografii.

V roce 2006 získal sedm cen Lola film Životy těch druhých, který později uspěl i na amerických Oscarech.

Laureáti cen Lola obdrží dohromady 3 miliony eur. Tuto částku dotuje německá vláda.