Britský herec a režisér Ralph Fiennes svůj třetí film natočí o slavném ruském tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi. Zatímco v prvních dvou snímcích, které režíroval, Fiennes zároveň hrál, tentokrát zůstane jen za kamerou. Informoval o tom server Screen Daily.

Scénář k filmu píše britský rodák David Hare, autor úspěšného filmu z roku 2008 Předčítač - o studentovi, jenž se zamiluje do bývalé dozorkyně z nacistického koncentračního tábora. Tentokrát bude scenárista Hare vycházet z autorizovaného životopisu Nurejeva, jejž napsala Julie Kavanaghová a na který Fiennes sehnal práva.

Film by se měl začít natáčet v roce 2016, za společnost BBC Films jej produkují Angličanka Gabrielle Tanaová a Francouz François Ivernel.

Zatím není jasné, kterou z epizod Nurejevova života film popíše. Pravděpodobně ale bude vyprávět o tom, jak se tanečníkovi v roce 1961 podařilo vycestovat do Paříže, kde pak jako vůbec první sovětský umělec emigroval za železnou oponu.

Přestože KGB registrovala Nurejevovy styky s cizinci a snažila se ho přimět k návratu do Sovětského svazu – jednou pod záminkou, aby zatančil v Kremlu, podruhé s tím, že jeho matka údajně onemocněla –, Nurejev se přemluvit nenechal a v červnu 1961 za pomoci své přítelkyně z Paříže a francouzské policie požádal o politický azyl.

Do Sovětského svazu se tanečník za svojí umírající matkou směl vrátit až v roce 1987, kdy mu udělení dvoudenního víza osobně posvětil generální tajemník ÚV KSSS Michail Gorbačov. Nurejev roku 1993 zemřel na AIDS, bylo mu čtyřiapadesát let.

Fiennes si filmovou režii poprvé vyzkoušel roku 2011 s adaptací Shakespearova Coriolana, dva roky poté natočil film o spisovateli Charlesi Dickensovi nazvaný Vášeň mezi řádky. Letos si Fiennes znovu zahraje šéfa britské tajné služby M v nové bondovce Spectre. Příští rok na jevišti ztvární hlavní roli ve hře Henrika Ibsena Stavitel Solness, kterou chystá londýnské divadlo The Old Vic.

Související