Japonsko nemůže kontrovat Číně tím, že bude posilovat armádu, prohlásil v pondělí slavný japonský animátor Hajao Mijazaki, držitel Oscara za snímek Cesta do fantazie.

Jak informovala agentura Reuters, čtyřiasedmdesátiletý Mijazaki se připojil k těm, kdo protestují proti snaze japonského premiéra Šinzóa Abeho změnit bezpečnostní politiku země. Abe to hájí tím, že Japonsko je nejzranitelnější zemí v regionu, kde nebezpečí stále představuje Severní Korea a kde Čína poslední roky posiluje mocenské ambice.

Premiér Abe se proto snaží změnit takzvanou Mírovou ústavu, která od roku 1947 uvádí, že Japonsko navždy odmítá válku jako prostředek řešení sporů a že nikdy nebude budovat válečný potenciál.

„Je to přesný opak toho, co bychom měli dělat,“ reagoval na Abeho návrhy Mijazaki na pondělní tiskové konferenci, kterou svolal ve svém studiu v Tokiu. „Nemůžeme Čínu zastavit vojenskými prostředky. Musíme najít jiné řešení. Proto jsme naši nynější ústavu udělali takovou, jaká je,“ dodal.

Mijazaki proti válce a tendencím vracet se k japonskému militarismu brojí dlouhodobě i svými filmy včetně toho posledního, dva roky starého snímku Zvedá se vítr.

Film vypráví o leteckém konstruktérovi Džiróvi Horikošim, jenž navrhl obávané japonské stíhačky Zero používané ve druhé světové válce.

Mijazaki byl kvůli snímku, jenž označuje za svůj poslední, i kvůli své následné eseji o „lidech, kteří si zahrávají s ústavou“, doma kritizován. Podle agentury Reuters se proti filmaři na internetu vyslovily tisíce Japonců, někteří jej dokonce označili za zrádce.

Animátor tvrdí, že Japonci, kteří si ve svět ěsedmdesát let budují obraz pacifistického státu, začínají zapomínat svoji historii.

„Válečná léta byla pro Japonsko naprosto strašlivým zážitkem, o život přišly tři miliony lidí,“ připomněl Mijazaki. „Starší lidé na to zapomenout nedokážou. Pro ně byla Mírová ústava darem shůry,“ dodal.

Mijazaki, který dnes pracuje na krátkých filmech pro muzeum provozované svým Studiem Ghibli, chce také zabránit otevření nové americké vojenské základy na ostrově Okinawa.

„Myslím si, že jako občané malé ostrovní země na kraji světa bychom měli žít v míru,“ dodal filmař.