Svůj zřejmě nejdražší film chystá francouzský režisér Luc Besson, který kdysi vyrobil sci-fi Pátý element za 90 milionů dolarů. Rozpočet jeho příštího snímku Valerian and the City of a Thousand Planets bude přesně dvojnásobný, jak Besson o víkendu řekl na kalifornském Comic-Conu.

Snímek, který vzniká adaptací francouzského sci-fi komiksu, na nějž se prodávala práva letos na festivalu v Cannes, chce režisér do kin poslat v červenci 2017.

Podle deníku New York Times ale Besson značně riskuje – do hlavních rolí obsadil prakticky neznámé herce, dvaadvacetiletou anglickou modelku Caru Delevingneovou a o sedm let staršího Američana Danea DeHaana. Komiks, ze kterého film vychází, je ve světě navíc prakticky neznámý a jeho příběh je značně spletitý, varují New York Times.

Podle nich chce Besson ve filmu mít například princeznu, která vypadá jako chobotnice a mění barvu pleti.

Režiséra ale případný neúspěch od látky neodrazuje. „Kdybych nebyl ochotný riskovat, pracoval bych na poště,“ konstatoval na Comic-Conu režisér, podle něhož je Pátý element ve srovnání s novým snímkem „jen krátký film“.

Besson také řekl, že když viděl snímek Avatar od režiséra Jamese Camerona, přimělo ho to celý scénář vyhodit a začít na projektu pracovat znovu.

„Je to největší dobrodružství mého života,“ prohlásil o filmu, v němž prý bude účinkovat pouze pět živých herců. Ostatní postavy, mimozemšťany, vytvoří pomocí trikových efektů.

Server Screendaily.com popisuje první přípravné kresby k filmu, které prý připomínají filmy Blade Runner, Total Recall nebo Vetřelec, přestože ani jeden výslovně nekopírují. Na Bessonových kresbách se prý objevují vesmírné lodě, po zuby ozbrojení policisté či obchodníci s informacemi.

Snímek produkuje společnost EuropaCorp, podle serveru Deadline.com na něj částkou 50 milionů dolarů přispěje čínská firma Fundamental Films.

Momentálně Bessonův štáb počítá s natočením 2235 scén. Anglicky mluvený film by se měl díky filmovým pobídkám natáčet ve Francii.

Původní komiks Valérian začal vycházet v roce 1967, jeho autory jsou Francouzi Pierre Christin a Jean-Claude Mézières.

Příběh vypráví o dvou agentech, kteří ve 28. století cestují časem a brání utopickou Zemi. Podle filmových kritiků má předloha blízko k takzvané vesmírné opeře — tedy žánru, do něhož bývají řazeny i původní Hvězdné války a jemuž Besson vzdal poctu právě Pátým elementem.

Besson naposledy vloni natočil sci-fi snímek Lucy v hlavní roli se Scarlett Johanssonovou.

Související