Americká herečka a režisérka Angelina Jolie natočí film o krvavém režimu Rudých Khmerů ze 70. let, jenž má v Kambodži na svědomí na dva miliony lidských životů. Informovala o tom agentura Reuters.

Film by měl být dostupný ve webové videopůjčovně Netflix koncem roku 2016, kromě toho jej autoři přihlásí pouze na velké filmové festivaly. Jolie se tak přidává k Adamu Sandlerovi, Leonardu DiCapriovi či svému partnerovi Bradu Pittovi, kteří momentálně všichni pracují na projektech pro internetový Netflix.

Ten už podle Reuters momentální vyrábí tolik původních filmů a seriálů, že se z něj stal nepřehlédnutelný hráč v Hollywoodu. Naposledy Netflix získal čtyřiatřicet nominací na televizní ceny Emmy, nejvíc za seriály House of Cards a Orange is The New Black.

"Na filmy, jako bude tento, se nedívá snadno, ale je důležité je vidět. Tyto filmy ale také nevznikají snadno," uvedla Jolie a zdůraznila, že skrze Netflix – operující ve více než padesáti zemích světa – se film dostane k široké veřejnosti.

Snímek Angeliny Jolie vzniká podle knihy nazvané Nejdřív zabili mého otce: Dcera Kambodže vzpomíná. Tu napsala kambodžská spisovatelka a aktivistka Loung Ungová. V knize popisuje kruté zkušenosti s režimem Rudých Khmerů, který zažila jako dítě.

Letos čtyřicetiletá Jolie, která na scénáři spolupracovala přímo s autorkou předlohy, prohlásila, že kniha jí pomohla hlouběji pochopit, jak děti prožívají válku. Pomohla jí prý také posílit spojení s Kambodžou, kde se narodil její adoptovaný syn Maddox.

Jolie loni jako režisérka uvedla drama z druhé světové války Nezlomný, které vypráví skutečný příběh olympijského běžce Louise Zamperiniho zajatého japonskými vojáky během druhé světové války. Byl to druhý režisérský počin Jolie po snímku V zemi krve a medu z roku 2011, který kritiky přijaly velmi pozitivně. Nyní dokončuje film By the Sea (U moře), kde si rovněž zahraje společně se svým manželem Bradem Pittem.

Za vlády Rudých Khmerů v 70. letech bylo v Kambodži zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí. Poté, co v dubnu 1975 Rudí Khmerové převzali moc, začali usilovat o vytvoření zemědělské společnosti bez peněz i městských obyvatel. Během několika dní tak přinutili zhruba dva miliony obyvatel Phnompenhu vyklidit hlavní město. Ty, kdo odmítli odejít, vojáci zastřelili.

Související