Nezávislým tvůrcem chce stále být finský režisér Mika Kaurismäki, který je jedním z hlavním hostů letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti. "Chci dělat vlastní rozhodnutí, zůstat nezávislý, což je něco, co vám Hollywood nenabízí," řekl v Uherském Hradišti devětapadesátiletý Kaurismäki.

V roce 1998 natočil komerčněji laděný snímek Jak se neztratit v L.A. "Byl to zajímavý projekt, dostal jsem možnost pracovat se skvělými herci, měl jsem možnost pokračovat dál, dostal jsem nabídky z Hollywoodu, ale rozhodl jsem se, že to je cesta, kterou nechci jít," řekl režisér. Podobné nabídky však k němu stále občas přicházejí.

"Daleko víc mě baví objíždět svět s kamerou, natáčet dokumenty očima antropologa, filmy i dokumenty různých žánrů. Bylo by možná jednodušší, kdybych za sebou měl Hollywood nebo nějakou slavnou značku. Byl bych ale režisérem, který by byl placený Hollywoodem a musel bych se řídit Hollywoodem," podotkl Kaurismäki, který ve všech svých filmech je nejen režisérem, většinou také scenáristou, producentem i tím, kdo vybírá námět.

Režisér pracoval i v nízkorozpočtových projektech. "Když vytváříte film, na který máte hodně peněz, ten tlak je daleko větší. Když máte málo peněz, přináší vám to volnost. Natáčeli jsme i filmy, na které jsme neměli žádný rozpočet, dělali jsme je zadarmo," uvedl režisér, jenž převzal v pátek výroční cenu Asociace českých filmových klubů, která filmovou školu pořádá. Cena v podobě zmrzliny se Kaurismäkimu líbila. "Dostal jsem různé ceny, ale tahle je asi nejoriginálnější. Vždy je příjemné ceny dostávat, i když film není sport, vždy to režiséra potěší," dodal.

Kaurismäki zavzpomínal také na své filmové začátky, po střední škole pracoval jako malíř pokojů, později odešel studovat do Mnichova. "Tam jsem narazil na ceduli filmová škola, šel jsem tam, udělal přijímačky a začal jsem studovat film. Škola byla výborná, dělali jsme krátké filmy, méně se zabývali teorií, každý den chodili na dva nebo tři filmy," uvedl režisér, který svůj diplomový film Lhář nakonec točil ve Finsku.

Kaurismäki poté spolupracoval se svým bratem Akim, založili produkční společnost, která byla nejproduktivnější ve finské historii. Později jej lákala práce v zahraničí, uchvátila jej Brazílie, kam jel v roce 1988 představit film, a přestěhoval se tam. Natočil o Brazílii několik dokumentů.

Filmovou školu Kaurismäki navštívil už v roce 2007, tehdy zastupoval brazilský film. "Jsem zde opět velmi rád. Mám rád menší filmové festivaly, založil jsem a už 30 let pořádám festival v Laponsku," řekl režisér.

S filmovou školou jeho festival spolupracuje. Letošní přehlídka je zaměřená na finskou kinematografii. "Promítneme asi 30 finských snímků včetně Kaurismäkiho tvorby, ukazujeme jeho snímky z 80. let, které se staly finskou i evropskou klasikou a které definovaly moderní finský film. Představujeme jej i jako současného autora, vrací se třeba k žánrům road movie, se kterým začal v 80. letech," dodal dramaturg Jan Jílek.

Související