Španělský herec Antonio Banders na filmovém plátně prožije muka, která po dobu téměř dvou měsíců tížila 33 chilských horníků uvězněných pod zemí. Snímek nazvaný The 33, v němž Banderas účinkuje, přijde do kin pět let poté, co záchranu horníků díky televiznímu přenosu sledoval celý svět.

Muži byli uvězněni 700 metrů pod zemí od chvíle, kdy je v chilské poušti Atacama zavalil důl na měď a zlato, kde pracovali.

Dlouho se mělo za to, že havíři zemřeli. Teprve sedmnáctý den, kdy se k nim sondou do zavaleného dolu provrtali záchranáři, zespoda zaslechli hlasité bušení. Když sondu vytáhli, byl na ní připevněn kus papíru s nápisem: "Jsme v pořádku, všech 33."

Po 69 dnech strávených pod zemí byli horníci jeden po druhém postupně vytaženi zpět na povrch.

Banderas si ve filmu The 33 zahrál horníka Mário Sepulvédu. Na tiskové konferenci v chilském Santiagu připomněl, jak si kauzu, jíž pokrývaly světové televize, vykládali lidé z různých části světa.

"V zahraničí tuto záchrannou akci vnímali jako velký národní úspěch," míní Banderas.

Brazilský herec Rodrigo Santoro řekl, že bylo obtížné odvyprávět natolik spletitý příběh během pár hodin. Mexická režisérka Patricia Riggenová podle něj udělala dobře, když se zaměřila jen na několik postav.

"Film vychází z příběhu třiatřiceti horníků. Bylo nutné si jich vybrat pár a na ně se zaměřit," prohlásil Santoro.

Ve snímku dále účinkují francouzská oscarová herečka Juliette Binocheová či Američan James Brolin.

Před premiérou filmu, která je v Chile naplánována na čtvrtek 6. srpna, se štáb sešel s tamní prezidentkou Michelle Bacheletovou.

Do amerických a slovenských kin snímek vstoupí v listopadu, českého distributora zatím nemá.

Související