Podle životopisu písničkářky Patti Smithové, která minulý týden vystoupila v Praze, vznikne nový televizní seriál. Oznámila to stanice Showtime, která získala práva na adaptaci knihy.

Vzpomínková próza Just Kids, v níž Smithová popisuje především svůj vztah s fotografem Robertem Mapplethorpem, roku 2010 ve Spojených státech obdržela prestižní Národní knižní cenu. V Česku ji o rok později v překladu Jaroslava Riedela vydalo nakladatelství Dokořán pod názvem Jsou to jen děti.

„Bude to příběh Patti a Roberta a lidí, kteří žili v jejich světě,“ uvedl podle agentury AP David Nevins, prezident televize Showtime. O práva na adaptaci byl podle něj v branži „značný zájem“.

„Televizní seriál na Showtime nám dovolí více prozkoumat jednotlivé postavy a věnovat se příběhovým linkám, které se do knihy nevešly,“ uvedla Smithová, podle níž formát televizního seriálu nabízí nebývalou vypravěčskou svobodu.

Scénář píše producent John Logan, jenž pro televizi Showtime pracoval již na seriálu Penny Dreadful. Na scénáři se bude přímo podílet i Smithová, která se knihu spolu s Loganem poprvé pokusila adaptovat již před čtyřmi roky.

Patti Smithová momentálně dokončuje svůj druhý životopis, tedy vlastně nepřímé pokračování knihy Just Kids. Pod názvem M Train by jej mělo 6. října vydat nakladatelství Knopf. Kniha se soustředí na osmnáct klíčových „zastávek“ v nedávném životě Smithové, jak nakladatelství uvedlo.

Jedna z kapitol vylíčí návštěvu písničkářky v takzvané Case Azul v Mexiku, tedy bývalém domově a dnes muzeu malířky Fridy Kahlo. V další se Smithová ocitne v Berlíně na setkání spolku průzkumníků Arktidy.

Kniha dále popíše, jak si Smithová koupila letní dům v newyorském sousedství Far Rockaway krátce předtím, než místo před třemi roky zdevastoval hurikán Sandy. V jiné kapitole se Smithová zastaví u hrobů básníků Jeana Geneta, Sylvie Plathové a Arthura Rimbauda.

Kniha rovněž odvypráví příběh manželství Smithové s kytaristou Fredem Smithem, který roku 1994 zemřel ve věku čtyřiačtyřiceti let. „Nemám na srdci velký příběh rokenrolového života, sexu a drog,“ uvedla Smithová. „Možná mám ale lepší příběh."

Knihu doprovodí černobílé polaroidové fotografie, jež si Smithová v okamžicích, o nichž píše, pořizovala. Podle hudebních časopisů děj M Trainu začíná v dnes již neexistující kavárně Cafe 'Ino v newyorské Greenwich Village, kam Smithová každé ráno chodila psát.

Propagací knihy stráví Patti Smithová celý říjen a listopad, po USA má naplánováno devatenáct večerů, na nichž bude předčítat a podepisovat.

Související