Státní fond kinematografie možná bude pravidelně dostávat peníze ze státního rozpočtu. Mělo by jít zhruba o 180 milionů korun ročně.

Předpokládá to novela audiovizuálního zákona, kterou v pátečním úvodním kole podpořila sněmovna. Předloha také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře tak, aby natáčeli v Česku.

Cílem předlohy je podle ministra kultury Daniela Hermana za KDU-ČSL vytvoření nového stabilního zdroje podpory kinematografie. Peníze mají směřovat hlavně na výrobu českého filmu a jeho propagaci v zahraničí a na podporu kin.

Podle zpravodaje Martina Komárka za ANO potřebuje česká kinematografie více peněz. Když filmy sbírají ocenění na mezinárodních festivalech, jde podle něho o jednu z nejlepších reklam pro Česko.

Výše každoroční státní dotace fondu bude odpovídat jeho výnosům z audiovizuálních poplatků v předchozím roce.

Druhou zásadní změnou je úprava poskytování filmových pobídek. V současné době se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo jít kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států. Na letošní rok se na pobídky počítá s částkou až 800 milionů korun.

Útrata zahraničních produkcí v Česku od zavedení pobídek před čtyřmi lety roste. Letos fond kinematografie eviduje zájem o pobídky za 1,2 miliardy korun. Jde o 71 zahraničních a domácích projektů s termínem natáčení v letošním a příštím roce.

Novela, kterou nyní posoudí sněmovní kulturní a volební výbor, by měla přinést také větší transparentnost rozhodování členů rady fondu.

Související