Hollywoodské studio Paramount chystá film o tom, jak automobilka Volkswagen podváděla s měřením emisí.

Podle časopisu Hollywood Reporter bude snímek produkovat firma herce Leonarda DiCapria nazvaná Appian Way. Ta s Paramountem koupila práva na adaptaci knihy, kterou o kauze píše novinář deníku New York Times Jack Ewing.

Práva na knihu, která má zatím jen pracovní název Too Big To Fail, se podle serveru Hollywood Reporter prodala za stovky tisíc dolarů.

Skandál Volkswagenu vypukl minulý měsíc, když americká agentura pro životní prostředí oznámila, že automobilka do některých dieselových vozů v USA dávala software, který rozpoznal, kdy je auto na emisní kontrole. Dokázal pak upravit režim motoru tak, aby vykazoval nižší množství škodlivin ve výfukových plynech než při běžném provozu.

Ve výsledku pak vozy vypouštěly do ovzduší až čtyřicetkrát větší množství emisí, než jaké povolovala regulace. Koncern VW zatím přiznal, že problém se týká až 11 milionů aut na celém světě. Za podvod nyní hrozí německé automobilce pokuta až ve výši 18 miliard dolarů (více než 438 miliard korun).

Leonardo DiCaprio, z poslední doby hvězda filmu Vlk z Wall Street, je známý tím, že podporuje projekty týkající se životního prostředí. Jeho nadace na tento účel věnovala již miliony dolarů.

Sám herec také v roce 2007 produkoval a namluvil film nazvaný 11. hodina. V něm bývalý sovětský lídr Michail Gorbačov, fyzik Stephen Hawking a další osobnosti hovoří o tom, jakým problémům Země čelí kvůli ničení životního prostředí.

Související