Natočit epický film v divočině bylo jako „lézt po skalách bez jištění“, přirovnal režisér Alejandro González Iñárritu po pondělní projekci svého nového snímku nazvaného Revenant Zmrtvýchstání. „Prostě nemáte, kudy se vrátit. Můžete jedině šplhat výš, nebo zemřít,“ prohlásil Iñárritu podle agentury AP.

Pondělní promítání v divadle Samuel Goldwyn Theatre v americkém Beverly Hills bylo jedním z prvních určených veřejnosti. Film zde představili i herci Leonardo DiCaprio a Will Poulter, kteří jsou spolu s Tomem Hardym hlavními protagonisty.

Režisér Iñárritu bude snímek ještě drobně přestřihávat, do kin jej pošle v prosinci. Český distributor CinemArt snímek uvede 14. ledna.

Revenant Zmrtvýchvstání, zasazený do roku 1823, vznikl podle románu amerického spisovatele Michaela Punkeho z roku 2002. Vypráví o čtyřech lovcích kožešin, kteří jsou hned na začátku své expedice přepadeni – to se stane ve vůbec první scéně, kterou režisér Iñárritu s herci natočil.

Hlavního hrdinu Hugha Glasse, jehož hraje DiCaprio, vzápětí přepadne medvěd a ostatní lovci kožešin DiCapria nechají v divočině, aby zemřel. Hrdina však přežije a rozhodne se pomstít.

„Je to velmi přímočarý, skvěle jednoduchý scénář. Snažili jsme se ve skulinkách, které to dovolovaly, najít poezii,“ řekl DiCaprio o svém výkonu. Během filmu, který v nynější verzi trvá 151 minut, musel DiCaprio především hrát tělem, dialogů je ve snímku minimum. „Museli jsme se ponořit do přírody a co nejvíc se vžít do bojů, které tito lidé zažívali,“ dodal

A to nebylo jen tak. Podmínky při natáčení v divočině celému štábu ztížily roli, a nadto Iñárritu odmítl dělat kompromisy, aby natáčení zjednodušil. S mexickým kameramanem Emmanuelem Lubezkim, který roku 2013 natočil sci-fi Gravitace, Iñárritu spolupracoval vloni na filmu Birdman. Nyní při vzniku Revenantu všechny scény zachytili v přirozeném světle. Režisér každý záběr opakoval tak dlouho, dokud nebyl do poslední drobnosti spokojený.

V tomto ohledu bylo natáčení Revenant Zmrtvýchvstání podstatně jiné než u oscarového Birdmana. „Při natáčení Birdmana jsme byli v pohodlných interiérech, vše jsme měli pod kontrolou,“ uvedl Iñárritu. „Odyssea, během níž vznikal film Revenant, byla nakonec složitější než to, co v příběhu vytrpí jednotlivé postavy.“

Také herci si na Iñárritův styl natáčení museli zvykat. Jak uvedl DiCaprio, součástí přípravy bylo několikaměsíční zkoušení všech scén. „Pak ale máte vždy jen šílenou hodinu a půl na to, abyste scénu natočili ve světle, které režisér potřebuje,“ uvedl.

Úsilí, které na to všichni členové štábu vynaložili, se ale prý do filmu promítlo. „Myslím, že nic náročnějšího ještě nikdo z nás nenatočil,“ dodal DiCaprio.

Související