Bývalé premiérové Kino 64 U Hradeb v Mostecké ulici v Praze 1 má naději na znovuotevření. Prostor, který byl dlouhá léta opuštěný, bude postupně procházet rekonstrukcí. Ta má vést ke vzniku nového společenského centra zaměřeného na film a vše, co s audiovizuální tvorbou souvisí.

"Náš projekt detailněji představíme na jaře," řekl ve čtvrtek iniciátor obnovy Jan Čep. Z kina se má podle něj stát místo, které by mohlo spojovat filmové tvůrce, odborníky a příznivce.

"Jsme na začátku a je skvělé, že máme v případě bývalého Kina 64 U Hradeb na co navazovat. Tento prostor si jednoznačně zaslouží být opět na kulturní mapě Prahy a je až dojemné, jakým způsobem stále žije v paměti mnoha lidí," upozornil.

Podle něj by měl vzniknout polyfunkční prostor, kde by se konaly i workshopy a výstavy. "Rádi bychom tu vytvořili prostředí pro všechny lidi, kterým na filmu záleží," dodal Čep.

Objekt Kina 64 U Hradeb má bohatou historii, nachází se na takzvané Královské cestě. Zpřístupněn byl v roce 1964 premiérou snímku Starci na chmelu a své premiéry si zde v 60. letech odbyly významné filmy československé nové vlny.

Do roku 1989 šlo o nejmoderněji vybavené kino v Praze. V roce 1996 tyto prostory barrandovské studio prodalo.

Kino zaniklo v roce 2002 za bouřlivé pozornosti památkářů a médií, kdy mu hrozilo přebudování na podzemní garáže. Krátce poté technické vybavení zničily povodně. V sále pak jednu dobu vystupovalo divadlo, později tam byla instalována výstava pavouků. Základní práce na záchraně prostoru začaly letos v srpnu.