Více než dvacítka zahraničních projektů se letos natáčela v České republice. Byly mezi nimi nákladné televizní seriály, evropské koprodukce i americké velkofilmy.

Celkem filmaři v tuzemsku utratili 4,5 miliardy korun, což je nejvíc za posledních dvanáct let. S cílem posílit tento zájem se příští týden zástupci České filmové komise, která propaguje Českou republiku jako atraktivní destinaci pro natáčení, vydají do Londýna.

"Zúčastníme se tam prvního ročníku akce Focus – The Location Production Event. Uskuteční se od 14. do 15. prosince a budeme na ní prezentovat zahraničním producentům a filmařům Česko a jeho filmovou infrastrukturu. Podobně činíme i na Evropském filmovém trhu v rámci Berlinale, filmovém trhu v Cannes či lokačním trhu v Los Angeles," řekla zástupkyně komise Nela Cajthamlová.

Focus je prvním lokačním a produkčním trhem na evropské půdě určeným filmovým, televizním a reklamním producentům, ale i lokačním scoutům, produkčním manažerům, zástupcům studií a postprodukčních a dalších dodavatelských firem, jež jsou zapojeny do audiovizuální produkce.

"Náš stánek v Londýně podpořily agentura CzechTourism, Karlovarský kraj a pražský magistrát. Společně s námi budou prezentovat Českou republiku, její lokace, filmovou infrastrukturu a samozřejmě filmové pobídky, umožňující vrátit štábům pětinu nákladů v Česku utracených," dodala Cajthamlová.

Díky pořadatelům z The Location Guide, což je prestižní mezinárodní databáze lokací a produkčních služeb, se tak návštěvníci trhu budou moct setkat s filmovými komisemi z celého světa, navázat kontakty s produkčními společnostmi a dalšími dodavateli služeb nebo získat novinky o pobídkových systémech reprezentovaných oblastí.

Mezi návštěvníky trhu Focus budou i čeští filmoví profesionálové, kteří využijí toho, že se akce koná na evropské půdě.

"Chceme se tam potkat se zástupci lokačních asociací z jiných zemí a pobavit se o tom, jaká je praxe v této profesi u nich. A plánujeme oslovit potenciální klienty z řad produkčních společností," komentoval to Robert Mehrle ze společnosti Lokacni.cz, jeden ze zakladatelů právě ustavené České lokační unie, která je asociací českých lokačních scoutů a manažerů.

Letošek byl pro české filmaře úspěšný, filmové pobídky přilákaly zajímavé evropské i mimoevropské produkce. Z těch aktuálních jde o pátý díl akční fantasy série Underworld: Next Generation, jehož poslední natáčecí dny probíhají v barrandovských ateliérech, či před čtrnácti dny ukončené natáčení dramatu z období 2. světové války The Zookeeper’s Wife.

"V obou případech jde o produkce americké provenience, které tu utratily přes miliardu korun," uvedla Ludmila Claussová z České filmové komise.

Z dalších zahraničních projektů natáčených letos v Česku stojí za zmínku film o atentátu na Heydricha s názvem Anthropoid nebo třetí řady úspěšných seriálů Crossing Lines a The Musketeers, jejichž předešlé série se také natáčely v Česku.

Česká republika byla i kulisou pro druhou sezonu amerického seriálu Legends a poskytla zázemí řadě skandinávských, francouzských a německých štábů.

Související