Přední rakouský divadelní a filmový režisér Michael Haneke svůj nový snímek Happy End částečně natočí v uprchlickém kempu v Calais na severu Francie.

Informovala o tom agentura AFP, která připomíná, že právě v Calais se nachází nechvalně proslulý utečenecký tábor přezdívaný Džungle.

Z něj se tisíce přistěhovalců z Afriky, Asie a Blízkého východu snaží dostat do Velké Británie, kde jim úřady slibují výhodnější pracovní a sociální podmínky pro život.

Mluvčí calaiské společnosti, která filmařům pomáhá se získáváním pobídek v regionu, upřesnila, že Hanekeho snímek se nemá zaměřit přímo na uprchlickou krizi. Pouze na ni upomene a část problému promítne do děje. Ten se má ale točit především kolem rodinných záležitostí.

Ve filmu mají znovu účinkovat Isabelle Huppertová a Jean-Louis Trintignant, které Haneke obsadil do svého posledního filmu Láska.

Snímek vyprávěl o útrapách manželského páru, jenž se pomalu připravuje na smrt. Haneke za film získal Oscara pro nejlepší cizojazyčný snímek.

Třiasedmdesátiletý Haneke se tématu migrace nejvýrazněji dotkl asi roku 2005 ve filmu Utajený. Pojednával o vztahu dobře postaveného pařížského páru a muže alžírského původu, jenž se dvojici snaží vydírat pomocí nahrávek z bezpečnostních kamer.

Haneke v září pařil k tisícům signatářů petice představitelů evropského filmového průmyslu nazvané For a Thousand Lives: Be Human. Dokumentem podpořili uprchlíky a vyzvali Evropskou unii, aby se o ně lépe starala v zemích, odkud přicházejí, a dělala více pro to, aby se tito lidé nemuseli vydávat pašerákům a riskovat život cestou do Evropy.

Podle deníku Guardian by Hanekeho nový film mohl mít premiéru roku 2017 na festivalu v Cannes.

Související