Ve čtvrtek přichází do kin nový snímek dokumentaristky Heleny Třeštíkové nazvaný Zkáza krásou. Tentokrát časosběrnou metodou nereflektuje běžné lidské osudy, ale nově sestříhaným rozhovorem se vrací k osudu herečky Lídy Baarové.

"Byly to asi nejvypjatější tři dny v mém životě," vzpomněla v DVTV Třeštíková na setkání s někdejší hvězdou v Salcburku roku 1990. "Paní Lída byla velmi náladová bytost. Za dobu natáčení vystřídala všechny možné nálady... a s ní i já. Od absolutní deprese po euforii."

První den Baarová filmařku i se štábem kvůli lehkému zpoždění dokonce vyhodila a řekla jim, ať přijdou zítra.

Prokletím Baarové podle dokumentaristky bylo, jak se k ní vztahoval svět, ve kterém žila. "Nejmocnější muži se do ní bláznivě zamilovávali a padali jí k nohám. Začala mít pocit, že je něco jako bohyně. Pak si žijte normální život," hodnotí Třeštíková život herečky, která byla milenkou ministra propagandy Třetí říše Josepha Goebbelse.

Baarová například s pýchou vzpomínala, jak jí osobně zavolal Adolf Hitler, aby ocenil její výkon ve filmu Otakara Vávry Panenství.

Kromě vztahu s předním nacistou dokument reflektuje i více než padesát let života Baarové, kdy byla v Československu chápána jako persona non grata.

"Byla velmi úspěšná. Snažili jsme se připomenout, že po válce natočila kolem 20 filmů. Hrála například ve filmu Federica Felliniho Darmošlapové a v dalších v Itálii a ve Španělsku," říká Třeštíková.

Když se nicméně dokumentaristka po dvaceti letech k rozhovoru s někdejší filmovou hvězdou vracela, vzbuzoval v ní pocit pomíjivosti. "Pocit, že je někdo slavný a krásný a v určitou chvíli mu leží všichni u nohou a pak mu u nich leží jenom krabice zažloutlých fotek... Proboha žijme tak, aby ten konec nebyl takhle smutný a prázdný," vybízí Třeštíková při vzpomínce na odjezd ze Salcburku, kde Baarovou zanechala samotnou – bez dětí, rodiny i přátel.