Český snímek Furiant režiséra Ondřeje Hudečka ve středu na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance získal cenu za režii v kategorii krátkých snímků. O předání cen informoval server No Film School.

Snímek Furiant líčí dospívání jednoho z klasiků českého realismu Ladislava Stroupežnického a jeho údajnou homosexualitu. Snímek zobrazuje romantický vztah mezi Stroupežnickým a Janem Alšem, který navždy změnil spisovatelův život.

Do hlavní role režisér obsadil německého herce Juliuse Feldmeiera. Na scénáři s Ondřejem Hudečkem spolupracoval Jan Smutný, který o získání ceny informoval na Facebooku.

Do soutěže Sundance, která letos vstoupila do 32. ročníku, se přihlásilo na 12 tisíc filmů. Z toho více než 8000 do sekce krátkých snímků, v níž bylo vybráno 72 filmů. Furiant byl mezi třinácti hranými snímky ze zahraničí.

Ceny byly předány v Park City v Utahu, kde se festival koná od 21. ledna do konce měsíce. Hlavní cenu v kategorii krátkých filmů získal film Thunder Road režiséra Jima Cummingse.

Česká republika se na festivalu Sundance, založeném americkým hercem Robertem Redfordem, představila například roku 2012, kdy tam byl ve světové premiéře uveden snímek Čtyři slunce Bohdana Slámy.

Související