Francouzský soud ve středu rozhodl, že sedm let starý snímek režiséra Larse von Triera nazvaný Antikrist se v celé zemi nesmí nikde promítat. Obsahuje příliš násilné a skutečné sexuální scény, jak informovala agentura AFP.

Soud rozhodl na základě stížnosti katolické skupiny Promouvoir. Ta protestovala proti tomu, že film obdržel rating, podle něhož na něj do kina mohli přijít diváci starší šestnácti let.

Podle skupiny ale snímek neměl být přístupný nikomu mladšímu osmnácti roků.

Soudce si film z roku 2009, v němž hlavní role ztvárnili Charlotte Gainsbourgová a Willem Dafoe, nyní pustil a stížnosti dal za pravdu.

Snímek "není určený nezletilým", konstatoval soudce a řekl, že ministerstvo kultury udělalo chybu, když filmu poskytlo rating 16+.

To ale znamená, že momentálně je pro francouzská kina ilegální snímek Antikrist promítat. Stejně tak jej nemohou vysílat televize ani se nesmí prodávat na nosičích DVD či Blu-ray.

Film si musí znovu zažádat o klasifikaci 18+ a teprve poté, co ji obdrží, může znovu do distribuce.

Skupina Promouvoir již u francouzského soudu v minulosti uspěla se stížnostmi proti filmům Život Adele a loňskému snímku Gaspara Noého nazvanému Láska. Oba tituly, které obsahují explicitní sexuální scény, se nyní smějí vysílat, promítat či prodávat jen zletilým.

Související