Dva dny před celosvětovou televizní premiérou amerického seriálu Vinyl z produkce HBO uvidí čeští diváci jeho pilotní díl v pražském Biu Oko. Jeho projekcí v pátek 12. února odstartuje celoroční projekt nazvaný Prime Time Kino.

"Cílem je pravidelně přinášet kvalitní televizní produkci od špičkových filmových tvůrců na plátna kin, na kterých mohou vyznít nejlépe. První večer Prime Time Kina se seriálem Vinyl, který vznikl pod taktovkou Martina Scorseseho a Micka Jaggera, doplní večírek ve stylu newyorské hudební scény 70. let v blízkém klubu," uvedla mluvčí kina Radka Urbancová.

Za projektem Prime Time Kino stojí tým, který spojuje zkušenost ze dvou filmových festivalů – Fresh Film Festu a Festivalu krátkých filmů Praha – a dalších přehlídek.

Půjde o jakýsi kontinuální festival pilotních dílů nových seriálů z kategorie takzvané quality TV, "tedy hodnotné televizní produkce, do které se v posledních letech čím dál tím více zapojují renomovaní filmoví tvůrci", doplnila mluvčí.

Podle jejího spolupracovníka Karla Spěšného určité typy filmů postupně mizí i z artových kin a čím dál častěji se objevují ve formátu televizních sérií.

Jde o příběhy s půdorysem psychologického dramatu, složitější strukturou vyprávění či postavami s nějakým vývojem.

"Scenáristé a režiséři, kteří chtějí dělat takové projekty, je snáz realizují v televizních formátech. Zároveň rádi využijí rozsáhlejší prostor, který jim několikadílná série nabídne pro rozvinutí příběhu," podotkl Spěšný.

Celoroční festival pilotních dílů nových sérií, což je vlajková loď projektu Prime Time Kino, by měl probíhat se zhruba dvouměsíční periodicitou v kinech v Praze, Brně a dalších městech.

Kromě premiér nových seriálů se Prime Time Kino chce občas vrátit ke starším kvalitním seriálům, které si vytvořily silnou komunitu fanoušků, či naopak nedostaly dostatečný prostor v českých televizích.

Prime Time Kino proto plánuje celé maratony starších seriálů typu Top of the Lake, Mildred Pierce, Southcliffe nebo Angels in America.

Související