Americký herec George Clooney v pátek řekl, že současná uprchlická krize představuje širší problém než na novinové titulky zredukovaný hromadný odchod obyvatel Sýrie a Iráku.

Clooney rovněž věří, že Američané „udělají tu správnou věc“, v prezidentských volbách odmítnou kandidujícího Donalda Trumpa a tím také Trumpův požadavek, aby byl muslimům zakázán vstup do Spojených států.

Clooney to agentuře Reuters řekl ve stejný den, kdy se spolu se svoji ženou, právničkou a lidskoprávní aktivistkou Amal Alamuddin Clooneyovou, setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednání proběhlo přímo na kancléřství a týkalo se uprchlické krize.

Clooneyovi do německé metropole přiletěli na světovou premiéru filmu Ave, Caesar!, v němž George Clooney ztvárnil hlavní roli. Snímek ve čtvrtek zahájil Mezinárodní filmový festival v Berlíně, zkráceně Berlinale.

„Uprchlická krize se pro mě nerovná jen uprchlíkům ze Sýrie,“ uvedl Clooney. „Stále jsou vnitřně vysídlené osoby a uprchlíci v Dárfúru, tedy v Jižním Súdánu. Stále tam umírají miliony lidí. Jde o celosvětový problém, momentálně je na planetě 60 milionů vnitřně vysídlených osob,“ uvedl Clooney za použití mezinárodní zkratky IDP, v angličtině Internally Displaced Persons.

Clooneyho se novináři už na čtvrteční tiskové konferenci ptali, proč nevyužije svého postavení celebrity a nepokusí se udělat něco pro to, aby uprchlickou krizi ukončil. Herec odvětil, že se bojí vyjadřovat ke kontroverzním tématům.

„Mohu mluvit jen o Dárfúru a jiných tématech, u nichž nemusím přemýšlet nad politickými důsledky toho, co řeknu,“ odpověděl herec.

Další dotaz se týkal jednoho z možných kandidátů v amerických prezidentských volbách Donalda Trumpa, který chce muslimům zakázat vstup do USA a postavit na hranicích s Mexikem zeď, aby zamezil příchodu dalších ilegálních imigrantů do země.

Clooney je přesvědčený, že podnikatel a miliardář Trump se prezidentem Spojených států nestane.

„Vždy varuji lidi, kteří sledují americkou politiku, že během kampaně se trochu zblázníme a že ta kampaň trvá dlouho,“ upozornil Clooney a vypomohl si citátem prý snad od Winstona Churchilla. Ten podle Clooneyho řekl, že Američané nakonec vždy udělají tu správnou věc, jen předtím musí vyzkoušet všechny ostatní možnosti.

„Takže to dobře dopadne, jen s námi musíte mít trochu strpení,“ dodal Clooney.

Herec Josh Brolin, jenž s Clooneym účinkuje ve filmu Ave, Caesar!, dodal, že Trumpovy návrhy se mohou zamlouvat lidem, kteří by situaci řádi vyřešili okamžitě. Podle Brolina ale tyto návrhy nejsou proveditelné.

„V duši každého Američana je přesvědčení, že můžeme být kýmkoliv a udělat cokoliv. Vlastně to je možná přímo definice toho, co znamená být Američanem,“ prohlásil Brolin.

„Jsme na to přesvědčení hrdí, ale když si ho opravdu přeberete, zjistíte, že je to také trochu nebezpečná představa,“ dodal.

Související