Francouzskou filmovou cenu César v kategorii nejlepší výpravy v pátek večer získal český filmový architekt Martin Kurel za podíl na filmu Marguerite. Kurel je druhým Čechem, který toto ocenění dostal.

"Je dobře, že to je ocenění českých tvůrců. Je tak vidět, že není potřeba, aby se francouzští režiséři obklopovali při natáčení v České republice svými týmy, ale že tu je adekvátní kvalita filmařů pro zahraniční režiséry," řekl Kurel.

Komedie Marguerite o zámožné a falešně zpívající milovnici opery nasbírala jedenáct nominací. Ocenění nakonec získala v kategoriích nejlepší herečka v hlavní roli (Catherine Frotová), výprava, kostýmy a zvuk.

Podle Kurela bylo patrné, že natáčení Marguerite všechny ve štábu baví. "I když Xavier Giannoli křičí a je typem cholerického režiséra, všichni cítili, že mu jde o věc, a šli mu na ruku," řekl Kurel. "A na tom výsledku je to vidět."

Pětapadesátiletý absolvent scénografie na pražské DAMU Kurel se filmu a televizi věnuje dlouhodobě. Podílel se na televizním cyklu České století a spolupracoval na řadě mezinárodních koprodukcí, jako byla například Příliš hlučná samota.

Letos je už potřetí nominován na Českého Lva – po filmech Postel a 3 sezóny v pekle tentokrát za výtvarné ztvárnění snímku Wilsonov. Před ním Césara získal v roce 1990 český výtvarník Theodor Pištěk za kostýmy k filmu Valmont.

Koproducentem Marguerite byla česká společnost Sirena Film. Pro ni jde o další mezinárodní ocenění – v roce 2012 se podílela na úspěšném dánském koprodukčním snímku Královská aféra, který kromě zisku dvou Stříbrných medvědů na Berlinale byl též nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Filmovou cenu César pro nejlepší film v pátek večer obdržel snímek Fatima režiséra Philippa Faucona. Ten je portrétem pomocnice v domácnosti severoafrického původu, jež vychovává dvě dcery.

Čestné ocenění za celoživotní dílo připadlo americkému herci Michaelu Douglasovi.

Film Trois souvenirs de ma jeunesse (Tři vzpomínky) Arnauda Desplechina z jedenácti nominací proměnil jen tu pro nejlepšího režiséra.

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli podle francouzských filmových akademiků předvedl Vincent Lindon ve filmu La loi du marché (Zákon trhu).

Cenu pro nejlepší prvotinu převzala režisérka tureckého původu Deniz Gamze Ergüvenová, která ve svém díle Mustang zachytila konflikt mezi touhou mladých dívek po svobodě a konzervativní společností na tureckém venkově.

Film, který za Francii usiluje také o Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film, v pátek posbíral čtyři Césary. Získal rovněž ocenění pro nejlepší původní scénář, střih a nejlepší původní filmovou hudbu, kterou natočil Warren Ellis.

Ocenění pro nejlepší kameru francouzská filmová akademie přiřkla Christopheovi Offensteinovi, jenž spolupracoval na filmu Valley of Love. Nejlepším dokumentárním filmem je Demain tvůrců Cyrila Diona a Mélanie Laurentové.

Ceny César uděluje od roku 1976 francouzská Filmová umělecká akademie. Jako první jí předsedal slavný francouzský herec Jean Gabin. Cena dostala jméno podle tvůrce bronzové trofeje, sochaře Césara Baldacciniho.