V Polsku i jinde v Evropě vyvolal znepokojení počin polské televize TVP, která odvysílala oscarový film Ida v návaznosti na kontroverzní komentovaný pořad s ostrými odsudky snímku.

Film britsko-polského režiséra Pawla Pawlikowského podle komentáře loni dostal Oscara jen díky svému prožidovskému pohledu.

Proti kroku polské televize ve středu protestovala Evropská filmová akademie, která se tak připojila ke sdružení polských režisérů a téměř stovce polských novinářů.

Poetický černobílý film Ida vypráví příběh osiřelé osmnáctileté Anny, která se chce stát jeptiškou. Ještě předtím ale odhaluje rodinná tajemství včetně svého židovského původu a zakouší svody světa mimo klášter.

Film loni kromě Oscara pro nejlepší neanglicky mluvený film posbíral Evropské filmové ceny pro nejlepšího režiséra, scenáristu, kameru i cenu diváků.

Minulý čtvrtek film odvysílala na svém druhém programu TVP2 polská televize. Před něj však zařadila dvanáctiminutový komentovaný úvod, který tvrdil, že film je historicky nepřesný a že Oscara dostal jen díky svému prožidovskému náhledu na události v nacisty okupovaném Polsku.

Komentovaný úvod sestával z ukázek z filmu a monologů filmového kritika TVP Krzysztofa Klopotowského, historika TVP Piotra Gursztyna a Macieje Swirského z Polské ligy proti hanobení, která bojuje proti údajným útokům na pověst Polska.

"Pokud má být film součástí katarze národa, měl by mít vyznění, s nímž souhlasí polský lid," prohlásil Swirski. "O strašných věcech v dějinách národa by se mělo hovořit, ale nelze to činit způsobem, který národ uráží," dodal Swirski.

Program bezprostředně předcházel filmu a končil sérií mezititulků, které mohly působit, jako by byly součástí samotného filmu. Text například vysvětloval, že mnoho nežidovských Poláků pomáhalo Židům uniknout před nacisty, čímž podstupovali velké riziko.

Evropská filmová akademie zdůraznila, že hájí pluralitu názorů na filmy a právo na otevřenou debatu o nich. Nemůže však přijmout "manipulaci" v diskusi s jednostrannými soudy, zařazenou před uvedení filmu ve vysílání.

Vedení akademie podtrhlo, že neochvějně věří ve svobodu vyjadřování jako v jeden z hlavních pilířů moderní demokracie. V polské Vratislavi se letos 10. prosince uskuteční devětadvacátý ročník udílení Evropských filmových cen.

Pawlikovského film už v minulosti kritizovali někteří pravicoví polští politici, včetně Jaroslawa Kaczyńského, šéfa strany Právo a spravedlnost (PiS) a nynější premiérky Beaty Szydlové (PiS).

Polští filmoví tvůrci poukazují na to, že incident následuje po nedávném schválení kontroverzního polského mediálního zákona, který vládě umožňuje přímo kontrolovat veřejnoprávní média.