Film Marka Škopa nazvaný Eva Nová přivezla na pražský Febiofest herečka Emília Vášáryová. První dáma slovenské kinematografie v něm ztvárnila abstinující alkoholičku, která hledá vztah ke svému odcizenému synovi.

Herečka při zahajovacím ceremoniálu Febiofestu převzala cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

"Už po premiéře v Torontu loni v září, kde snímek získal mezinárodní cenu kritiků pro objev roku, se mě ptali, zda je ten příběh můj vlastní," uvedla třiasedmdesátiletá herečka, na jejímž kontě jsou více než dvě stovky celovečerních hraných i televizních snímků včetně seriálů.

Podle režiséra Škopa, který je původně dokumentarista, byla spolupráce s Vášáryovou vynikající.

"Natáčení bylo mimořádně náročné, jezdila jsem dost daleko od Bratislavy a musela se prakticky denně vracet na divadelní představení. Režisér si mě získal především svou profesionalitou, projekt připravoval tři roky," dodala Vášáryová.

Snímek Eva Nová se po uvedení na Febiofestu objeví koncem března v českých kinech.

Vášáryová je od poloviny 60. let členkou Slovenského národního divadla, kde hraje v šesti inscenacích. Často ji obsazují tvůrci současných českých filmů, ztvárnila výrazné role například ve Václavovi Jiřího Vejdělka, ve filmu Pelíšky i v Krásce v nesnázích Jana Hřebejka. Za výkon v jeho dramatu Horem pádem herečka získala Českého lva.

"Český film mi podal pomocnou roku už začátkem 60. let, kdy jsem poprvé přišla na Barrandov. Bylo mi tehdy 18 let a mé sestře Magdě patnáct. Takže vlastně za všechno, co je ve mně dobré, vděčím české kinematografii," řekla herečka.

Vášáryová hostuje i na pražských jevištích, kromě toho nedávno skončila sérii představení v Deutsches Theater v Berlíně. "Šlo o hru mladé německé dramatičky o stárnutí, která měla během 18 měsíců dvaačtyřicet repríz. Byla to pro mě báječná zkušenost," dodala.

Podobné dojmy má i z hostování na Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě, kde v inscenaci Romea a Julie ztvárnila chůvu a hrála slovensky.

"Ve filmu je to jiné, tam musím nastudovat scénář v češtině – o to je práce před kamerou náročnější," vysvětlila.

Pražský Febiofest ji připomíná i klasickým slovenským snímkem Drak se vrací z roku 1967 Eduarda Grečnera, v němž Vášáryová hrála osudovou Evu mezi dvěma muži.

Související