Ve filmu Born to Be Blue, který je jedním z několika letošních životopisných snímků o muzikantech, americký herec Ethan Hawke ztvárnil slavného jazzového hudebníka Cheta Bakera.

Snímek, jejž napsal a zrežíroval Robert Budreau, vypráví, jak se Baker v 50. letech stal jedním z nejslavnějších trumpetistů na světě a mimo jiné propadl závislosti na drogách.

Film pracuje s oběma tématy – vypráví fiktivní příběh o tom, jak se Baker koncem 60. letech pokouší o hudební comeback.

„V jednoduchosti, se kterou Chet hraje, je něco odzbrojujícího,“ řekl herec Hawke, když film uvedl na pondělní premiéře v americkém Los Angeles.

„Čím víc jsem studoval jeho i hudebníky, kteří na něj měli vliv, tím větší jsem k němu cítil úctu,“ dodal Hawke, podle nějž je ona jednoduchost v Bakerově hraní o to obdivuhodnější, když člověk pochopí, jak náročné je takto ve skutečnosti hrát.

Film Born to Be Blue není jediným životopisným hudebním snímkem, který letos přijde do světových kin.

Herec Don Cheadle ve snímku Miles Ahead ztvárnil jazzového trumpetistu Milese Davise, o životě písničkáře Hanka Williamse zase vypráví snímek I Saw The Light.

„Takové filmy byly vždy populární,“ míní Ethan Hawke, který prý hudbu sám objevoval díky filmům. „Když hudbu milujete, mohou vám pomoci se do ní ponořit a zjistit, co za ní je,“ dodal.

Související