Přes negativní ohlasy od kritiků film Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti o velikonočním víkendu převálcoval konkurenci v severoamerických kinech a utržil 170,1 milionu dolarů. Jde o nejlepší výsledek, jaký kdy zaznamenal titul společnosti DC Comics, nejlepší březnový debut a historicky šestý nejlepší vstup do světových kin.

Rovněž jde o vzpruhu pro společnost Warner Bros., která se stále vzpamatovává z komerčních neúspěchů snímků Jupiter vychází či Pan. Firma své naděje vkládá právě do série, v níž se proplétají osudy Temného rytíře, jak se přezdívá Batmanovi, a Muže z oceli čili Supermana.

Warner Bros. již oznámili, kdy v dalších pěti letech do kin pošlou pokračování a takzvané spin-offy této série.

Příští superhrdinské dobrodružství nazvané Sebevražedný oddíl bude mít premiéru v srpnu.

"Tento výsledek jim vytváří příznivé podmínky," míní Jeff Goldstein, výkonný viceprezident distribuce Warner Bros. "Jsme velice pyšní na to, co už jsme se světem DC Comics dokázali, a vzrušuje nás, co teprve máme před sebou."

Studio na výrobě snímku nešetřilo. Do Batmanova pláště a kápě obléklo Bena Afflecka a angažovalo jak režiséra filmu Muž z oceli Zacka Snydera, tak i supermanovského herce Henryho Cavilla.

Výroba filmu přišla na 250 milionů dolarů, další miliony padly na propagaci. Investice se ale vyplatila a DC Comics i Warneři díky ní mohou ze světa superhrdinů a padouchů nyní profitovat, jako to dělá konkurenční Marvel.

Výsledek filmu též podrývá autoritu předních kritiků. Recenze na film Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti byly zdrcující, například novinář A. O. Scott v deníku New York Times napsal, že film je "asi stejně zábavný, jako když vám na hlavu spadne kuchyňský dřez".

Divákům to ale bylo jedno. K filmu byli i po zhlédnutí shovívavější, v průzkumech společnosti CinemaScore mu udělili druhé nejvyšší hodnocení B.

"Nejvíc je slyšet hlas fanoušků," tvrdí Jeff Bock, který pro společnost Exhibitor Relations analyzuje data o návštěvnosti kin. "Tento snímek dokazuje, jaký je o superhrdiny zájem."

Celkem 66 procent diváků, kteří film viděli, tvořili muži, a 63 procentům bylo mezi 18 a 34 lety. K výsledku přispěly vysoké tržby z kin Imax ve výši 18 milionů dolarů a z projekcí v prémiových formátech, což bylo 17 milionů. Snímek ve 3D vidělo 40 procent diváků.

"Filmařům se podařilo nabídnout zážitek ze sledování něčeho, co vypadá nejlépe na velkém plátně," dodává Greg Foster, ředitel Imax Entertainment. "Tohle není ten typ filmu, na který by někdo šel do menšího biografu."

Film Zootropolis: Město zvířat, který návštěvnost kin vedl minulý týden, sklouzl na druhé místo s tržbami 23,1 milionu dolarů. Celkově má tento rodinný snímek v USA na kontě 240,5 milionu, jeho celosvětové tržby jsou 696,7 milionu. Tím v žánru předčil své předchůdce – tituly Na vlásku, Velká šestka nebo Ratatouille.

Na třetím místě skončil Universal se svojí romantickou komedií Moje tlustá řecká svatba 2, která do kin přitáhla divačky, jež nejsou zvědavé na superhrdiny. Z projekcí v 3133 kinech film utržil solidních 18,1 milionu dolarů.

"Nejde ani tak o distribuční strategii, je to zkrátka zábavný film," míní Nick Carpou, šéf distribuce Universalu.

"Vypráví o rodině a každý se může ztotožnit s tím, co se v něm děje a jak zde jednotlivým postavám záleží na těch druhých."

Moje tlustá řecká svatba 2 navazuje na film z roku 2002, který celosvětově utržil 368 milionů dolarů.

Pokračování vyrobily společnosti Gold Circle Entertainment, HBO a Playtone za zhruba 18 milionů dolarů a znovu do něj angažovaly původní herce Niu Vardalosovou a Johna Corbetta.

Uplynulý víkend v kinech naopak nepřinesl nic dobrého společnosti Lionsgate, jejímuž filmu Série Divergence: Aliance klesla návštěvnost o 67 procent a utržil jen 9,5 milionu dolarů. Snímek má na kontě celkem 46,6 milionu, což je pro studio nepříjemná situace ve chvíli, kdy na červen 2017 chystá další díl z této série nazvaný Ascendant. Tomu navíc v biografech bude konkurovat remake snímku Mumie a akční titul World War Z 2.

Na čtvrtém místě v tabulce návštěvnosti skončilo Sony s nábožensky laděným snímkem Miracles from Heaven, jenž utržil 9,5 milionu a po dvou týdnech má na kontě 34,1 milionu.

Sony Pictures Classics do limitované distribuce uvedlo životopisný film o písničkáři Hanku Williamsovi nazvaný I Saw The Light. Z projekcí v pěti kinech utržil 50 464 dolarů.

Drama vyprávějící o dronech Eye in the Sky, za nímž stojí studio Bleecker Street, rozšířilo distribuci z 35 kin na 123. Film se promítá třetí týden, o víkendu utržil 1 milion a celkově má na kontě 1,7 milionu.

Související