Avengers, tedy komiksoví superhrdinové společnosti Marvel, si mezi sebou doposud rozuměli. Když je ale ohrožena jejich schopnost ochraňovat svět, rozdělují se na dva tábory. Brzy mezi sebou výbušný souboj svedou ti, kteří si chtějí zachovat moc, s těmi, kdo by raději uzavřeli dohodu s vládou.

V novém filmu Captain America: Občanská válka, který příští týden vstoupí do kin, jsou Avengers hnáni k zodpovědnosti za obří škody, které napáchali při posledním pokusu zachránit Zemi – na konci loňského snímku Avengers: Age of Ultron se přece celé město vzneslo do vzduchu.

V Občanské válce hrdinný Kapitán Amerika, jehož hraje Chris Evans, bojuje za to, aby byli superhrdinové dále nezávislí. Tímto názorem se staví proti svému dosavadnímu spojenci Iron Manovi, ztvárněnému Robertem Downeym Jr., který se přimlouvá, aby hrdiny od nynějška úkolovala OSN.

„Nejraději tu situaci přirovnáváme k hádce na svatbě,“ říká Joe Russo, jenž film Captain America: Občanská válka natočil se svým bratrem Anthonym Russoem.

„Jde o spor, který v rodině už delší dobu vřel, ale až teď se stalo něco, co mezi postavami vyprovokovalo konflikt. Pro nás jako tvůrce bylo důležité, aby to působilo aktuálně, aby si diváci připadali, že se to týká i světa, v němž žijí,“ doplnil.

V Občanské válce to vypadá, že masivní škody ve světě má na svědomí nejlepší přítel Kapitána Ameriky, tedy Winter Soldier, kterého hraje Sebastian Stan.

Rozkol mezi superhrdiny, kteří nevědí, jak na situaci zareagovat, podle herce Chrise Evanse odráží spletitou situaci současné americké politiky.

„Ani v americké politice to není tak, že by jedna strana měla absolutní pravdu a druhá se zcela mýlila. Rovněž ve filmu nefiguruje žádné jednoznačné zlo, nebojujeme s nacisty či mimozemšťany. Jde jen o to, zda budeme dál válčit srdcem, nebo hlavou,“ vysvětluje herec.

Mezi superhrdiny se v Občanské válce poprvé objevují lehkomyslní nováčci – Ant-Man, kterého ztvárnil Paul Rudd, a Spider-Man, jehož na plátně vůbec poprvé ztvárnil Tom Holland.

Spider-Man ve světě hrdinů Marvelu a Disneyho přibyl díky vzájemné dohodě mezi Walt Disney Company a Sony Pictures. Ta na pavoučího muže vlastní práva.

Tom Holland si Spider-Mana zahraje roku 2017 i v samostatném filmu nazvaném Spider-Man: Homecoming.

„Líbí se mi, že si pro roli vybrali někoho mladého, protože takový je Spider-Man i v komiksech. Tom Holland umí na plátně působit neuvěřitelně nevinně a naivně, a přesto je v náznacích už skoro dospělý,“ dodal Chris Evans.

Související