Událostí dne na pokračujícím mezinárodním filmovém festivalu v Cannes byla v úterý krátká demonstrace, kterou se tým jediného brazilského snímku na festivalu zastal sesazené brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové.

Podle filmařů jde o puč, který je třeba zastavit, uvedla agentura AFP.

"Zastavte ten státní převrat" stálo na transparentu, který tvůrci rozvinuli na slavném festivalovém schodišti s červeným kobercem.

"Brazílie už není demokracií. Budeme vzdorovat," uvedli představitelé soutěžního filmu Aquarius. Podle AFP je snímek poutavým přiblížením brazilské společnosti.

Rousseffovou minulý týden dočasně sesadili zákonodárci, a to v době, kdy čelí obvinění z machinací s rozpočtem před minulými volbami. Levicová politička nicméně odmítá, že by se dopustila zločinu. Proces označuje za puč.

Proti nově vzniklé pravicové vládě, kterou minulý týden v pátek vytvořil její viceprezident Michel Temer, protestovaly o víkendu zástupy lidí.

Desetitisíce Brazilců ve velkých městech tloukly v neděli večer z oken a balkonů do hrnců, aby přehlušily rozhovor, který v té chvíli s Temerem vysílala televizní stanice TV Globo.

Související