Herečce Kristen Stewartové, která na festivalu v Cannes účinkuje v nezávislém snímku režiséra Oliviera Assayase nazvaném Personal Shopper, je bližší francouzská kinematografie než Hollywood. Není totiž tak zaměřená na výdělky.

Hvězda ságy Stmívání ve středu na festivalu řekla, že ráda zariskuje při natáčení filmu „v procítěné kultuře“, jak uvedla v narážce na francouzskou kinematografii.

„Je zcela zjevný rozdíl mezi tím, proč lidé natáčejí filmy ve Francii a proč to dělají v Americe,“ uvedla. „Líbí se mi, že ve Francii se lidé nepřetrhnou, aby za každou cenu vydělali a získali si popularitu. Francouzi chtějí především vyprávět příběhy. Proto se tu cítím jako doma.“

Stewartová se vloni stala první americkou herečkou, která obdržela francouzskou filmovou cenu César. Získala ji za výkon ve vedlejší roli ve snímku Sils Maria, jejž natočil také Olivier Assayas.

„Když jsem ji viděl, když jsem s ní mluvil a když jsem jí naslouchal, uvědomil jsem si, že má jedinečný herecký talent,“ vysvětlil režisér.

Stewartová v nezávislých snímcích neúčinkuje poprvé. Kdysi v nich začínala a věnovala se jim i v letech 2008 až 2012, kdy ji ve světě proslavilo účinkování v upíří sáze pro teenagery Stmívání.

Během této doby Stewartová zároveň figurovala ve snímku Jakea Scotta nazvaném Svět podle Mallory a ve filmu Na cestě režiséra Waltera Sallese.

„Sága Stmívání možná lidi odvedla od toho, co jsem dělala předtím. Ale mezi každým z pěti filmů Stmívání jsem natočila jeden nezávislý snímek,“ upozornila herečka.

Šestadvacetiletá Stewartová se prý těší, až bude s režisérem Assayasem spolupracovat příště. „Nevím o ničem, co by nám bránilo pustit se společně do další látky. Jen netuším, kdy se to stane,“ řekla.

„Teď se nám podařilo natočit dva filmy krátce po sobě, ale Olivier se nyní bude věnovat jiným příběhům, já si též pojedu po vlastní ose a uvidíme, kdy se znovu potkáme.“

Stewartová na letošním festivalu v Cannes účinkuje také ve snímku Café Society režiséra Woodyho Allena.

Související