V novém dokumentárním filmu režiséra Jima Jarmusche se zpěvák Iggy Pop svíjí na pódiu, skáče do publika a bere drogy. Film nazvaný Gimme Danger, jenž mapuje kariéru punkrockera Iggyho a jeho skupiny The Stooges, měl premiéru na festivalu v Cannes.

Aby Iggy Pop s Jarmuschem dokázali, že punk není mrtvý, na fotografy před premiérou snímku vystrčili prostředníčky, líčí agentura AFP.

Čerstvě devětašedesátiletý zpěvák, vlastním jménem James Osterberg, předvedl několik bizarních póz, než jednomu z fotografů vytrhl přístroj z ruky a sám začal pořizovat snímky.

„Řekněte jim, ať křičí, jsem napůl hluchej,“ řekl poté Iggy Pop moderátorovi následné tiskové konference.

Film Gimme Danger mapuje jeho kariéru od chvíle, kdy Iggy Pop přestal hrát na bicí, protože už ho „unavovalo věčně se někomu dívat na zadek“, přes jeho první skoky do publika až po okamžik, kdy začal nosit psí obojek.

Podle AFP také snímek zachycuje četné vzestupy a pády The Stooges, jedné z nejvlivnějších kapel hudebního žánru punk rock. „Říkám o tom filmu, že jde o milostný dopis Stooges. Proč právě jim? Protože jsou pro mě nejlepší rockovou kapelou všech dob,“ uvedl Jarmusch.

Režisér kvůli filmu vyzpovídal Iggyho Popa i přeživší členy sestavy. Rozhovory pak prostříhal archivními záběry z vystoupení The Stooges, animovanými sekvencemi či záběry ze starých filmů, v nichž Iggy Pop účinkuje.

Zpěvák ve filmu vypráví, jak vyrůstal v autokempu pro přívěsy. Rodiče prý svojí nepřetržitou hrou na bicí přiváděl k šílenství.

Dále Iggy Pop vypráví, jak se svými spoluhráči experimentovali se zvuky a natáčeli zapnuté vysavače nebo mlátili dřevěnými paličkami do sudů s naftou. Často to prý bylo v důsledku užívání drog.

Skupina krátce účinkovala pod názvem The Dirty Shames, v té době ale prý trávila víc času vysvětlováním, proč se takto jmenuje, než koncertováním. To přišlo teprve s přejmenováním na The Stooges.

Ve filmu Iggy dále vzpomíná, jak se na pódiu postupně začal svíjet, kroutit a plazit se. Když to dělal poprvé, prý se snažil „napodobit šimpanze či paviány předtím, než se začnou prát“.

Dokumentární snímek neopomíjí ani dobu, kdy se kapela kvůli přemíře drog začala hroutit.

Tehdy Iggy Pop a jeho spoluhráči brali heroin a kvůli „nedostatku profesionality“ dvakrát přišli o smlouvu s nahrávací společností.

V jednom bodě filmu Iggyho nabádá jeho přítel, zpěvák David Bowie, aby se dal dokupy.

Kapela se definitivně rozpadla v roce 1974, od té doby se její členové snažili uspět na sólové dráze. The Stooges se znovu dali dohromady až v roce 2003, sedm let nato byli uvedeni do Rockové síně slávy.

Několik hudebníků ze Stooges od té doby zemřelo, Iggy Pop ale dál koncertuje a nahrává – jen do publika prý naposledy skočil v roce 2010.

Nedávno zpěvák vydal svoji nejnovější desku Post Pop Depression a 25. června s ní vystoupí na novém pražském hudebním festivalu Metronome.

Související