Zlatou palmu na právě skončeném festivalu v Cannes obdržel britský filmař Ken Loach se snímkem nazvaným Já, Daniel Blake.

Film popisuje osud stárnoucího truhláře, jenž po zranění nemůže dál pracovat, a svobodné matky, kteří se v Británii marně snaží dosáhnout na sociální dávky a žít v systému, který jim není nakloněn.

Pro Loache nejde o první vítězství, na festivalu už roku 2006 získal hlavní cenu se snímkem Zvedá se vítr. Podle deníku Guardian při projekci Loachovy novinky někteří filmoví kritici plakali.

Grand Prix obdržel mladý kanadský filmař Xavier Dolan za hvězdně obsazený snímek Juste la fin du monde. Ten ale na festivalu sklidil bučení.

Také nad zprávou, že Grand Prix získal Dolan, se na sociálních sítích ihned začali pozastavovat nespokojení diváci.

Dolanův snímek. v němž účinkují Marion Cotillardová, Léa Seydouxová nebo Vincent Cassel, líčí návrat umírajícího muže do rodného města za svoji rodinou.

Cenu poroty získala americká režisérka Andrea Arnoldová za film American Honey, v němž vedle etablovaného hollywoodského herce Shii LaBeoufa účinkuje začínající Sasha Lane.

"Kamera Arnoldové bloudí po amerických silnicích, kde v obří dodávce z místa na místo cestuje parta prodejců a v bohatých čtvrtích i mezi kamioňáky u silnice nabízí předplatné časopisů. Shia LaBeouf je z nich nejlepší. Umí každému vymluvit díru do hlavy. A k drsné šéfce tohoto nomádského byznysu má nejspíš víc než jen pracovní vztah," napsaly o filmu Hospodářské noviny.

O cenu za režii se podělili Rumun Cristian Mungiu za snímek Graduation a Olivier Assayas za nadpřirozený thriller Personal Shopper, jehož hlavní hvězdou je herečka Kristen Stewartová.

Snímek Personal Shopper vznikal mimo jiné v české koprodukci.

Herecké ceny si z nedělního ceremoniálu odnesli Shahab Hosseini, hvězda nového snímku íránského filmaře Asghara Farhádího nazvaného The Salesman, a Jaclyn Joseová, jež účinkovala ve filipínském titulu Ma' Rosa.

Snímek The Salesman obdržel také cenu za scénář, jehož autorem je sám režisér Farhádí.

Nedělním udílením cen tak skončil 69. ročník filmového festivalu v Cannes. Už před závěrečným ceremoniálem čestnou Zlatou palmu získal francouzský herec Jean-Pierre Léaud, jenž roku 1959 ztvárnil hlavní roli ve snímku Nikdo mne nemá rád režiséra Françoise Truffauta.

Letošní vítěze vybírala porota pod vedením australského režiséra George Millera, z poslední doby autora Šíleného Maxe: Zběsilé cesty.

Vloni Zlatou palmu obdrželo filmové drama o přistěhovalcích ze Srí Lanky nazvané Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda.