Zahajovacím snímkem karlovarského festivalu bude 1. července film britského režiséra Seana Ellise o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha Anthropoid.

Na světové premiéře snímku kromě režiséra přislíbili účast herci Jamie Dornan, Charlotte Le Bonová, Aňa Geislerová a Toby Jones.

"Vzhledem k tomu, že tento koprodukční britsko-český snímek umělecky zpracovává jednu ze zásadních událostí československé historie, atentát na říšského protektora Heydricha, jsme se rozhodli s producenty filmu oznámit premiéru Anthropoidu v Karlových Varech symbolicky právě v době, kdy si připomínáme výročí této události," uvedl prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Film Anthropoid se bude promítat nejen na slavnostním zahájení ve Velkém sále hotelu Thermal, ale rovněž ve dvou dalších souběžně uváděných představeních určených veřejnosti.

Nový koprodukční snímek Anthropoid se natáčel od července do září 2015 v Česku. Tento velký mezinárodní projekt byl slavnostně představen právě na loňském ročníku karlovarského festivalu.

Režisér Sean Ellis obsadil do hlavních rolí parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho.

Jednu z hlavních ženských rolí, Gabčíkovu partnerku, ztvárnila Aňa Geislerová. Partnerkou postavy Kubiše Jamieho Dornana je Le Bonová, známá z filmů Láska na kari nebo Muž na laně.

V roli spolupracovníka výsadkářů Jana Zelenky-Hajského se objeví britský herec Toby Jones, známý například z dramatu Pochybná sláva nebo ze sérií Hunger Games.

Snímek Seana Ellise vznikl podle skutečných historických událostí. Operace Anthropoid se stala iniciačním momentem pro mnoho odbojových aktivit ve druhé světové válce a pomohla – bez ohledu na tragické následky – posílit pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců.

Téma atentátu, stejně jako události, které mu předcházely, či následky, které přinesl, se staly námětem řady domácích filmových nebo televizních snímků.

Ellis loni na tiskové konferenci v Karlových Varech uvedl, že se s příběhem seznámil před několika lety. Byl prý fascinován emotivním hrdinským činem českých parašutistů i jeho tragickým vyvrcholením.

Film Anthropoid vyrobila společnost LD Entertainment Mickeyho Liddella. Dalšími producenty jsou Pete Shilaimon a za českou stranu David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films – tedy držitelé Českého lva za čtyři roky starý film Ve stínu.

Práva na americkou distribuci zakoupila společnost Bleecker Street, o distribuci v dalších zemích se jedná.

Natáčení Anthropoidu se uskutečnilo ve Vojenském újezdu Brdy, v exteriérech Prahy a v barrandovských ateliérech, kde byla postavena například dekorace interiéru pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje.

Film vznikl za podpory ministerstva obrany a Státního fondu kinematografie. Natáčení podpořil pražský magistrát a významně se na něm odbornými konzultacemi podílel Vojenský historický ústav.

Ellis se proslavil krátkým filmem Cashback (2004), komediální miniaturou z noční směny jednoho supermarketu, s níž se každý zaměstnanec vyrovnává po svém. Snímek nominovaný na Oscara se stal o dva roky později základem celovečerního stejnojmenného filmu.

Dalším pak bylo hororové drama Střepy v hlavě (The Broken, 2008), načež o pár let později překvapil Ellis své fanoušky sofistikovaným sociálním dramatem Metro Manila (2013).

Související