Světové premiéry filmů Vlk z Královských Vinohrad režiséra a scenáristy Jana Němce, který zemřel v březnu, a slovensko-české koprodukční Učitelky Jana Hřebejka uvede hlavní soutěž karlovarského festivalu. V úterý to řekl programový ředitel Karel Och. Festival letos proběhne od 1. do 9. července.

Svůj poslední film natáčel Němec, jenž žil v letech 1936 až 2016, loni na festivalech v Cannes a právě v Karlových Varech na základě vlastních autobiograficky laděných povídek.

Podle Ocha tím vznikla posmutnělá komedie, nesentimentální ohlédnutí a nonšalantní vyrovnávání si účtů v punkovém hávu.

Hřebejkův nový snímek, odehrávající se za pozdní československé normalizace, programový ředitel festivalu označil za studii patologické manipulativnosti, jež má univerzální platnost. Hlavní postavou filmu je zdánlivě empatická a laskavá třídní učitelka, která však prostřednictvím svých žáků manipuluje jejich rodiči.

Italský filmař Roberto Ando v Karlových Varech po třech letech představí filozofickou detektivku Zpovědi s Tonim Servillem v hlavní roli.

Na festival se vrátí také talentovaný Rus Ivan Tverdovský – vítěz soutěžní sekce Na východ od Západu s filmem Nápravná třída – s fantaskním dramatem Zoologie.

Žánrově pestrou skladbu dvanácti soutěžních filmů doplní německá psychologická romance Prvotní štěstí s Martinou Gedeckovou v hlavní roli či komorní drama maďarského režiséra Szabolcse Hajdua Rodinné štěstí.

Deset debutů a dva druhé filmy budou uvedeny v soutěži Na východ od Západu. Zahájí ji černá komedie Attily Tilla nazvaná Takoví normální vozíčkáři vyprávějící o teenagerech upoutaných na invalidní vozík, kteří vytvoří gang nájemných vrahů.

Domácí kinematografii zastoupí psychologické drama s prvky horroru Polednice režiséra Jiřího Sádka.

Tři světové premiéry – Normální autistický film Miroslava Janka, FC Roma režisérů Tomáše Bojara a Rozálie Kohoutové a Příbuzní ukrajinského dokumentaristy Vitalije Manského – se představí v soutěži dokumentů.

Mezi tuctem titulů z celého světa se pod názvem Věž animací objeví ozvláštněná rekonstrukce prvního medializovaného školního masakru ve Spojených státech z poloviny 60. let či snímek nazvaný Země koho?. Ten je zprávou o úloze policie před, během a po revoluci v Egyptě před pěti lety. Film vznikl v koprodukci s Francií a USA.

"Dosavadní počet čtyř soutěžních sekcí letos snížíme na tři, když Fórum nezávislých vzhledem k vývoji kinematografie ve světě zrušíme. Snímky, které se v ní objevovaly, se už dnes promítají i v hlavní soutěži, jde vlastně o většinu filmů, z nichž si vybíráme," řekl programový ředitel Och.

Festival uvede také světovou premiéru prvních dvou dílů seriálu HBO Pustina, na jehož režii se podle scénáře Štěpána Hulíka podílejí Ivan Zachariáš a Alice Nellis.

Podle dříve zveřejněných informací 51. ročník festivalu zahájí 1. července světová premiéra britsko-českého filmu o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha Anthropoid. Vedle režiséra Seana Ellise se jí mají zúčastnit herci Jamie Dornan, Charlotte Le Bonová, Aňa Geislerová a Toby Jones.

Devítidenní karlovarská přehlídka udělí Cenu prezidenta herečce Jiřině Bohdalové a uvede drama Ucho režiséra Karla Kachyni. Naváže na tradici minulých let a představí digitálně restaurovanou hořkou komedii Intimní osvětlení Ivana Passera z poloviny 60. let.

Související