Režisér Jan Hřebejk v Bratislavě dokončil film Učitelka podle scénáře Petra Jarchovského. Jde o příběh o lidské důstojnosti, do nějž Hřebejk obsadil neokoukané herce v čele se Zuzanou Mauréryovou. Snímek bude mít premiéru v karlovarské soutěži, v kinech se objeví 21. července.

Děj filmu o síle lidského charakteru je inspirován skutečnou událostí. Zasazen je do začátku 80. let minulého století, tedy se odehrává na sklonku československé normalizace. Podle tvůrců je však příběh univerzální a mohl by se odehrát kdekoliv a v jakékoliv době.

Hlavní postavou je zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka, která ale kvůli osobnímu prospěchu prostřednictvím svých žáků manipuluje jejich rodiči. Dělá to kvůli materiálním výhodám, či dokonce vidině milostného poměru.

Nejen z obavy o prospěch svých dětí většina rodičů třídní učitelce základní školy podléhá a poskytuje jí nejrůznější služby a dárky. Jen tři rodiny se rozhodnou kantorce vzepřít a situaci se společně s ředitelkou školy pokusí zvrátit na konspirativní třídní schůzce.

"Každý dospělý a většina dětí zažili situaci, kdy cítili, že to, co je zrovna momentálně výhodné, je zároveň nesprávné. A naopak, že zachovat se podle svědomí anebo jen dobrého vychování může být nebezpečné anebo jen krajně nevýhodné. Proto tomuto příběhu může porozumět každý," řekl Hřebejk.

Příběh svojí atmosférou, ztvárněním a tématem odkazuje k filmu Musíme si pomáhat. "A jako nebyl jeho tématem holokaust nebo nacismus, tak tady nehrajeme o komunismu a šikaně. Naše téma je strach, oportunismus, lidská důstojnost," dodal režisér.

Tvůrci obsadili neokoukané herce v čele se Zuzanou Mauréryovou. Ve filmu dále účinkují Peter Bebjak, Zuzana Konečná, Martin Havelka, Ondřej Malý a v jedné z hlavních dětských rolí vnuk Mariána Labudy Richard.

"Zápas s učitelkou, která zneužívá své postavení, odráží jak dobou podmíněná, tak nadčasová morální dilemata. Reálná rodinná historka přetrvala svojí intenzitou v rodinné mytologii. Celá ta léta byla při nejrůznějších příležitostech znovu připomínána. Skutečné události mě inspirovaly k variaci na žánr soudního dramatu," podotkl scenárista Petr Jarchovský.

Hřebejk a Jarchovský se při tvorbě filmu Učitelka poprvé spojili se společností Offside Men producenta Ondřeje Zimy a režiséra Jana Prušinovského. „Přestože byl snímek původně zamýšlen jako ryze český projekt, vznikl nakonec jako slovensko-česká koprodukce se společností PubRes (Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská)," uvedla mluvčí projektu Martina Chvojka Reková.

Film nakonec vznikl v koprodukci Rozhlasu a televízie Slovenska, PubRes, Offside Men a České televize s podporou slovenského ministerstva kultury, Audiovizuálného fondu a Státního fondu kinematografie.

Související