Program letošního ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti, která se koná od 22. do 30. července, se zaměří na Filipíny a nezávislý americký film.

Mezi hosty budou americká režisérka Julie Taymorová, známá filmem Frida, nebo chilský herec, spisovatel a divadelní režisér Alejandro Eduardo Goic. Napříč celým programem pořadatelé připomenou 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara, jak uvedli ve čtvrtek.

Letní filmová škola je nesoutěžní festival, její programový koncept počítá se šesti každoročně se opakujícími bloky.

V bloku Fokus, který nabízí hlubší pohled do vývoje konkrétní národní kinematografie, letos škola představí různé podoby, žánry a historické souvislosti filipínské kinematografie.

Diváci budou mít příležitost seznámit se s tvorbou klasika filipínského filmu a režiséra Lina Brocky, který své snímky dostal do oficiálního programu festivalu v Cannes.

Dále škola ukáže široký záběr filipínských filmařů od žánrových filmů až po výběr filipínských artových titulů, které díky režisérům jako Lav Diaz, Brillante Mendoza či Raya Martin dobývají festivalová plátna.

Programový blok Spektrum, který mapuje aktuální tendence ve světové kinematografii, představí fenomén zvaný mumblecore. Tímto termínem je označována odnož amerického nezávislého filmu, vyznačující se minimálním rozpočtem a častou improvizací.

Prvním snímkem považovaným za mumblecore bylo Funny Ha Ha z roku 2002 režiséra Andrewa Bujalského. Výběr snímků vybraných Letní filmovou školou pokryje vývoj mumblecoru od roku 2002 do současnosti.

Další sekcí letošního Spektra je WTF: Point of View. Způsob vyprávění nazíraný pohledem jednajících postav vstoupil do širšího diváckého povědomí zejména díky hororu Záhada Blair Witch.

Výročí anglického dramatika Shakespeara si Letní filmová škola připomene za účasti předního odborníka na jeho tvorbu Martina Hilského.

Související