Italský film Zpovědi v hlavní roli s Tonim Servillem měl v neděli premiéru v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Stylově vybroušenou filozofickou detektivku ve velkém sále Thermalu představil režisér Roberto Andó. Ten ve Varech vzbudil značnou pozornost už před třemi lety, kdy byl rovněž v hlavní soutěži uveden jeho snímek Ať žije svoboda.

"Jsme velice rádi, když se můžeme vrátit na místo, kde se cítíme jako doma. Takovým místem je i tento festival," řekl režisér divákům.

Svůj nový snímek natočil z pocitu znepokojení, chtěl v něm zobrazit postavu, která ráda mlčí. "Hlavní postavou je karteziánský mnich pozvaný na zasedání ministrů financí zemí G8 v luxusním hotelu na baltském pobřeží," uvedl.

Podle něj je snímek vázán na politiku, ale hlavním klíčovým slovem je v něm nejistota a iluze.

Film podle režiséra hovoří o životě a o smrti, o tom, jak moc je neschopná o těchto dvou pojmech hovořit.

Vrcholná schůzka, o které film vypráví, má řešit radikální změnu světového ekonomického uspořádání. Zvrat nastane ve chvíli, kdy je jeden z finančníků nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji a mnich se stává hlavním podezřelým.

Účastníky zasedání popisuje hlavní hrdina jednoznačně: "Jsou bohatí, vypasení a uhlazení. Nejsou schopni rozlišit dobro od zla. Nepečují o sirotky, nebrání práva těch nejchudších."

Roberto Andó, narozený roku 1959 v Palermu, začínal jako spisovatel a scenárista. Coby filmový režisér debutoval v polovině 90. let snímkem Deník bez dat, v němž mísil reportáž a fikci s rozhovory s osobnostmi kultury.

Roku 1999 následoval celovečerní hraný portrét autora románu Gepard, italského spisovatele Giuseppa Tomasiho di Lampedusa, nazvaný Manuskript knížete.

Dále Andó natočil mysteriózní melodrama Pod falešným jménem a rodinné drama Tajná cesta. Souběžně s filmem se věnuje divadlu, a zejména opeře.

Související