Francouzský herec Jean Reno v pondělí na festivalu v Karlových Varech převzal Cenu prezidenta festivalu. Zároveň se zúčastnil živého natáčení pořadu Marka Ebena Na plovárně a poté osobně uvedl snímek Luka Bessona Leon z roku 1994, v němž ztvárnil mlčenlivého zabijáka.

"Děkuji vám, že se na filmy díváte, protože vy je udržujete při životě. Nebýt vás, nebyly by ani filmy, ani herci," poděkoval Reno divákům ve velkém sále hotelu Thermal, kteří mu zatleskali vestoje.

Reno pak zažertoval, že Křišťálový globus je těžký a není si jist, jestli ho s ním pustí do letadla. Podotkl také, že když sledoval úvodní sestřih scén a soupis filmů, ve kterých hrál, připadá si trochu starý.

Zatímco o svých starších projektech se Reno na tiskové konferenci rozhovořil rád, na informace o tom nejnovějším, hongkongském akčním snímku nazvaném Dobrodruzi, byl skoupý. "Nemohu nic říci, ale bude se točit i v Praze. Je to velká produkce s čínskými hvězdami," řekl.

Do Česka se prý Reno vrátil rád. "Minulé léto při natáčení Návštěvníků 3 jsem byl v Praze dva měsíce velmi šťasten," uvedl francouzský herec se španělskými kořeny, který žije v New Yorku.

Třetí díl komedie Návštěvníci označil za “asi poslední, na další už jsme staří”, jak řekl.

Setkání s režisérem Lukem Bessonem označil za osudové. Když v akčním příběhu Leon, kde ztvárnil nájemného vraha, spolupracoval s Natalií Portmanovou, bylo herečce jedenáct let. "Velice rychle pochopila, že jde o práci, ne o hru. Natáčení jsme si užili, mám jen pozitivní vzpomínky," dodal.

Upozornil také na náročnost snímku z roku 1988 nazvaného Magická hlubina, prvního, jejž s Bessonem natočil. "Celý rok nám trvalo, než jsme se bez dýchacího přístroje dostali do 33metrové hloubky. Dokázal jsem tehdy zadržet dech na celé tři minuty," uvedl.

"Pokaždé, když máte úspěch, je to díky lidem, s nimiž se potkáte. Náš první film změnil naše životy, hodně jsem s ním cestoval. Pokud se film líbí publiku, moje ego je šťastné," dodal.

Role si prý vybírá podle příběhu, ale i podle těch, s nimiž bude spolupracovat. Musí se s nimi cítit dobře.

Jean Reno nemá roli, kterou by si vysloveně přál hrát. Nemuselo by nutně jít o kladného hrdinu, nicméně by jej zajímala například postava filozofa či hudebního skladatele. "Fascinují mě ti, kteří slyší něco, co my obyčejní lidé ne," vysvětlil.

K rozhodnutí, že bude hercem, Jean Reno dospěl už jako kluk. Ve škole s učitelem nacvičovali divadelní hry, svět jeviště ho přitáhl a Reno potom v divadle začínal. "Dobře si pamatuji pocity, které jsem měl. Bylo to fascinující," uvedl.

Být hercem a být slavným jsou podle něj dvě věci. "Touha proslavit se může člověka i zničit. Hlavně musíte hrát rádi - a to, zda jste slavný, je vedlejší," podotkl.

Na jevišti se Reno v poslední době objevil v Paříži a nyní připravuje projekt, o kterém nechce mluvit. "Měl bych se ale objevit na Broadwayi, což bych nechtěl zakřiknout," řekl.

Mezinárodní popularitu Renovi přinesla spolupráce s Bessonem na filmu Magická hlubina, za nějž byl herec nominován na francouzskou cenu César. Následovala Brutální Nikita z roku 1990 a čtyři roky nato Leon. Za něj Reno získal druhou nominaci na Césara.

Díky Leonovi se herec prosadil také ve velkorozpočtových hollywoodských filmech - Mission: Impossible z roku 1996, pár let nato v Roninovi a v Godzille, roku 2006 v Šifře mistra Leonarda.

Za roli v komedii Návštěvníci, kdy se jako rytíř Godefroy dostal ze středověku do současnosti, získal třetí nominaci na Césara. Jean Reno je držitelem Evropské filmové ceny za mimořádný přínos světové kinematografii.